Hectors ejer: Tak Danmark

07-10-2018 17:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på

Copyright Ridehesten.com
Jean Rytter og Mark Saccoccio har allerede opbygget et venskab. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eftermiddag mødte hunden.dk Mark Saccoccio på tilskuerpladserne på Bionutria Park i Randers.

– Jeg er glad men også meget forsigtig, lyder det fra amerikaneren, der måtte lide den tort at få stjålet sin hund under sin første nat i Danmark.

Forsigtigheden skyldes, at de mennesker, der stjal hans hund, Hector, nu er begyndt at true ham. Han får dagligt utallige opkald, sms’er og beskeder på Facebook om, at de nok skal fange ham.

De er sure over, at han er gået til politiet og medierne med historien, og derfor har han valgt at holde lav profil.

Derfor lover vi også, at artiklen ikke kommer ud, før søndag, hvor Mark er på vej hjem til USA. Der er nemlig flere ting, der gør, at både ham og hele det amerikanske hold føler sig usikre.

 

Hotel og løsesum
– Der er ingen tvivl om, at de lige nu forsøger at finde mig. Derfor holder jeg mig også meget i nærheden af Hector, afslører Mark Saccoccio.

Han indrømmer også, at hele det amerikanske hold, holder sig tæt på hinanden, da han ikke ved, om det kun er ham, de er efter.

Han ved, at forbryderne nu har fået blod på tanden. Det gav dem jo trods alt 20.000 kroner at stjæle Hector sidst, så hvorfor skulle de ikke forsøge igen.

Skulle forbryderne vælge at gøre alvor af deres mange trusler, kræver det heller ikke den store rejse for dem at finde ham, det amerikanske hold og hundene.

– Det hotel, vi bor på nu, ligger kun få hundrede meter fra den lejlighed, jeg hentede Hector ved, fortæller Mark og griner, mens han igen vil forsikres om, at denne oplysning ikke kommer ud, før han har forladt Danmark.

Selvom han udelukkende har mødt opbakning til sin situation i Danmark, er indsatsen fra politiet dog begyndt at skuffe ham.

– De tog mig rigtig seriøst i starten, og jeg følte mig virkelig godt hjulpet. Nu ved jeg jo, hvilken lejlighed forbryderne holder til i, så undrer det mig, at der ikke er nogen, der har hentet mig, så jeg kunne vise dem det, fortæller han.

 

Hjælpen
De 20.000 kroner, som Mark fik skrabet sammen som løsesum, kommer umiddelbart ikke til at mangle ret længe på den amerikanske bankkonto. En dansker har nemlig stået for en indsamling til den uheldige amerikaner. Beløbet spurtede hurtigt op over de 20.000 kroner, og Mark Saccoccio er meget taknemmelig.

– Det er så stort, at så mange har bidraget til at hjælpe mig. Der er nogle regler med den slags indsamlinger, så jeg kan ikke få pengene lige nu, men bare at vide, at de kommer, giver mig en stor ro, siger han.

Men det er ikke kun indsamlingen, der har været en hjælp for Mark. Da Hector blev stjålet, blev Marks figurantudstyr også stjålet. Det betød, at han stod uden det udstyr, som han bruger i sin sport. Han manglede dog kun udstyret til han mødte Jean Rytter fra ABC Hundeudstyr. Hun donerede nemlig bukser, jakke, pisk, line, specialærme, figurant t-shirt og en danmarkskasket.

– Jeg tror de fleste kan sætte sig ind i hans situation. Tænk sig, at han er fløjet over atlanten for så at komme ud for så barsk en oplevelse, lyder det fra Jean Rytter, der allerede har opbygget et venskab med Mark Saccoccio.

– Jeg får en krammer, hver gang han går forbi. Det er selvfølgelig dejligt at mærke, at han er glad for hjælpen, fortæller hun.

Hos Royal Canin valgte man også at hjælpe Mark. Virksomheden har doneret hundefoder til Hector, så han heller ikke kommer til at mangle noget der, og Mark er rørt over al den hjælp.

Copyright Ridehesten.com
Mark Saccoccio er rørt over al den hjælp, han har modtaget. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er jo folk, som jeg slet ikke kender, der rækker ud og hjælper mig. Det er virkelig stort, og jeg er blevet vild med Danmark.

Man kunne jo godt tro, at den oplevelse, Mark har haft, har givet ham et dårligt indtryk af landet, men sådan er det slet ikke. Faktisk vil han meget gerne tilbage på besøg, men han vælger nok ikke at bo i Brabrand.

– Jeg er selv vokset op i et område med meget kriminalitet i USA, og jeg ved jo godt, at det ikke er alle amerikanere, der er dumme, fordi nogen er kriminelle. Sådan er det jo også i Danmark. Det siger jo ikke noget om landet, at der findes nogle få fjolser. Derimod siger det rigtig meget om landet, at så mange har hjulpet mig, lyder det fra den ydmyge amerikaner.   

  

Læs også

Husker du Hector

05-07-2021 14:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform

To mænd sigtet i sagen om Hector

15-10-2018 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector

Mark Saccoccio fortæller om kidnapningen

29-09-2018 11:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget

Flotte danske præstationer ved VM

25-06-2018 08:25, af Siri Renée

Hermed reportage fra de sidste to dage ved VM i lydighed i Holland

Hund stjålet fra VM i Randers

27-09-2018 13:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

2 x VM-guld til danske jagthunde

29-10-2012 08:36, af Tine Luther
Jagt|
Ved verdensmesterskaberne for stående jagthunde fik Danmark guld i disciplinen Sct. Hubertus for herrer samt i holdkonkurrencen.

Frynseklinikken kører stadig

07-08-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid

 

Hvordan får vi hundeejere til at samle lort op?

28-03-2018 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Randers er der livlig debat efter en formand for en lokal idrætsklub har brokket sig over hundelorte på fodboldbanen

Tjekkisk sejr i IPO i Randers

08-10-2018 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse