Kom og dyst om titlen ”Rosenholms Bedste Juniorhandler 2019.” Sådan lyder opfordringen fra folkene bag Hundedagene. Fredag 31 maj kl. 13.00 bliver den dagenes store juniorhandlingkonkurrence nemlig bjæffet i gang, og det kommer til at foregå på en lidt anden måde, end man er vant til fra DKK’s hundeudstillinger.
Konkurrencen er en uofficiel, morsom udstillingsform, hvor de unge handlere kan øve såvel sig selv som hunden til andre udstillinger. Ved lodtrækning dyster juniorhandlerne mod hinanden to og to, indtil der kun er ca. 4 tilbage.
I konkurrencen skal handleren vise sin hund bedst muligt frem. Det vigtigste er kontakten og glæden mellem hund og barn. Der dømmes ikke på eksteriør, men på barnets evne, og engagement til at få hunden til at vise sig bedst muligt og til også at være opmærksom på hundens behov for klap og kæl.
Det er Dansk Retriever Klub, der afholder matchen, som er for alle børn og unge fra 3 til og med 17 år. Desuden kan alle hunde uanset race og herkomst med og uden tavler deltage.
Der lægges ud med en workshop fra 10-12.00 hvor alle kan komme og træne, få gode råd og hjælp, inden matchen starter kl. 13.00.
Indskrivning på dagen hos Dansk Retriever Klub
Pris 50 kr pr barn
Dommer Ada Bentivenga
Der er goodiebags til alle tilmeldte
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven
I disse tider ved man aldrig helt, om arrangementer står eller bliver aflyst. Men nu skulle det næsten være helt sikkert, at K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg 5. september bliver til noget
Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022
Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
To unge danske talenter havde en uforglemmelig oplevelse ved en international udstilling i Maribor, hvor de klarede sig flot i både juniorhandling og i raceringene
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.