K9 Biathlon for alle udvider igen igen

17-11-2022 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Vi er ved at være vant til nyheder fra Lilleskov Slot om K9 Biathlon. Gang på gang sætter den lille, driftige virksomhed nye standarder for, hvad der kan lade sig gøre, når mennesker skal løbe med hunde.

Derfor var det heller ikke den store overraskelse, da Lotte Höhrmann onsdag kontaktede hunden.dk, og sagde, at hun havde en nyhed. Som sædvanligt var hun meget begejstret for nyheden, og heller ikke denne gang skuffede hun.

Hun kunne nemlig afsløre, at der i 2023 bliver lanceret CUP og et DM i K9 Biathlon.

Det betyder at løbet 3. juni bliver det første af i alt tre CUPs og der lægges således ud med en BRONZE CUP og kvalifikation til DM i K9 Biathlon for alle.

– Selvfølgelig skal vi have en BRONZE, SILVER og GOLD CUP samt et DM for alle vores løbere. Vi vil have alle med helt fra de mindre børn til de ældste seniorer. Derfor deler vi nu løbet op med præmieringer i flere rækker og det vil blive muligt at blive både CUP og DM vinder i både, børne, junior, voksen og seniorrækken, lyder det fra Lotte Höhrmann.

Udviklingen af de nye koncepter står Lotte Höhrmann og hendes mand Torben Lund for. Torben ejer virksomheden Lilleskov Slot, som Lotte nu er ansat i.

Og I hvad der faktisk kunne lyde som et lidt langt med meget passende slogan for Lilleskov Slot, fortæller Lotte Höhrmann om tankerne bag de nye projekter og hendes ansættelse i virksomheden:

–  Nogle gange skal man bare tro på ideen og gå all in, for så vidt vides lever vi kun én gang og man skulle nødigt stå ved sine dages ende og ikke have afprøvet lidt crazy idéer.

– Vi planlægger mindst 3 løb i 2023 og har allerede nu flere lokationer på tegnebrættet, så må vi se hvor vi lander, supplerer Torben Lund.

Til løbet 3. juni, som altså i skrivende stund finder sted om 198 dage, er der allerede tilmeldt langt over 400 løbere fra både ind- og udland. Det er et uhørt højt tal, som med garanti bare vil vokse, indtil Torben Lund skyder de første løbere afsted på Lilleskov Slot 3. juni.

Vi følger naturligvis udviklingen og vil også dække løbene næste år. 

Læs også

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

K9 Biathlon i fornemt selskab

14-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Lilleskov Slot er man ikke bange for at tænke stort. Derfor har de naturligvis også hægtet sig på det store nationale event, Sammen i bevægelse

Endnu et K9 biathlon løb ser dagens lys

01-07-2019 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa

Kom med til virtuelt halloween K9

23-09-2020 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle

Vilhelmsborg og Lilleskov Slot indgår samarbejde under fællesnavnet ”Hundedagene på Vilhelmsborg”

31-07-2019 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020

Tilmelding åbnet: K9 Biathlon Lilleskov Slot Hundedage

19-03-2019 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage

Skandinaviens største terrænløb med hund

14-12-2023 09:55, af Anne Cecilie Sohl

Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.

Så er der billeder fra K9 Biathlon

07-06-2023 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.