”Den gode start” var temaet for Kenneth M. Martins forelæsning ved den internationale kongres for smådyrsdyrlæger, der afholdes i København i denne uge. Ved at give hvalpene den bedst mulige start, kan mange af de problemer, der i sidste ende sender hundene på internat eller til aflivning, undgås.
Martin peger på, at flere studier viser, at deltagelse i hvalpesocialiseringshold mindsker risikoen for, at ejerne, senere i hundenes liv, vælger at skille sig af med dem.
– Dårligt socialiserede hunde, bliver ikke de gode kæledyr vi gerne vil have, forklarer Martin.
Et af de studier som Kenneth M. Martin fremhæver, viste at, blandt hunde tilknyttet et amerikansk dyrehospital, var kun en tredjedel af hundene hos deres oprindelige ejere, da de nåede toårs alderen – resten var aflivet eller havde fået nye hjem. Studiet undersøgte socialiseringens betydning for hundenes chancer for at blive hos deres oprindelige familie, og fandt at hvis hvalpene deltog i et hvalpesocialiseringshold, var over halvfems procent af hundene derimod stadig hos deres oprindelige ejere i en alder af to år.
Udvikling af adfærdsproblemer, kan skyldes mange ting, men Kenneth M. Martin peger altså her på god socialisering, som en af de vigtigste faktorer for, at hvalpen bliver ved med at være et værdsat familiemedlem resten af dens liv.
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
I år kan pollensæsonen føles ekstra lang og intens, da sæsonen for græspollen er startet tidligere end normalt og derved kulminerer med perioden for birkepollen. Det har resulteret i en giftig pollenblanding, hvilket kan mærkes for allergiske danskere – og ikke mindst hunde. Derfor er det vigtigt, at man som hundeejer kender til de væsentligste symptomer på pollenallergi, lyder opfordringen fra chefdyrlæge hos AniCura.
Som hundeejer er det vigtigt at holde øje med tandhygiejnen hos sin hund. Men har du nogensinde undret dig over, hvorfor hundens tandsæt ser ud som det gør? Læs videre og dyk ned i hundens tandsæt
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.