Gaben gør flokken mere opmærksom på farer

15-06-2022 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forsker Andrew Gallup har samlet den forskning, der er om det at gabe, og han har fundet ud af nogle ret interessante ting om den smittende kropsfunktion

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

Vi kender det alle sammen. Vi sidder i en forsamling, og pludselig er der en, der gaber. Det trækker i kæberne og vi kan ikke stå imod. Vi må også gabe.

Som vi tidligere har skrevet om her på hunden.dk, gælder det også for vores hunde, og gaben kan også smitte mellem hunde og mennesker.

Men hvorfor gaber vi egentlig? Det har forskeren Andrew Gallup forsøgt at finde ud af ved at samle den forskning, der findes på området.

Tidligt i sin forskning kunne han slå fast, at gaberiet er forbundet med overgangsfaser. For eksempel når vi skal falde i søvn, vågne, rejse os fra en stol og lignende.

Derefter fandt han, at det var nødvendigt for at andre medlemmer af flokken at reagere på overgangsignalet. Gaber et medlem af flokken eksempelvis, fordi medlemmet skal sove, er det vigtigt, at resten af flokken er årvågne og holder vagt. Og her bliver det faktisk rigtig interessant.

For det viser sig nemlig, at vi bliver bedre til at opfange faresignaler, når vi lige har set nogen gabe. Andrew Gallup kunne nemlig konkludere, at man blev drastisk bedre til at opfatte og identificere slanger og andre farer, når man havde set andre gabe. Til gengæld blev man ikke bedre til at se eksempelvis frøer, der ikke udgør en fare.

 

Læs mere om studiet her

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Dansk Kennel Klub går forrest med Danmarks allerførste hundevelfærdskonference

01-09-2025 10:00, af Lise Lotte Christensen

Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde

En dag i skoven med Happy og en placering som nummer to

30-08-2025 09:28, af Charlotte Thomsen
Jagt|

Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor. 

Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Museum of Illusions til Vovsedag

26-08-2025 14:15, af Frederikke Kristensen

I anledningen af Hundens Dag inviterer Museum of Illusions til Vovsedag, en sjov og anderledes dag for hunde og hundeejere. Dørene slår op søndag d. 31. august fra kl. 09:00, hvor de firbenede familiemedlemmer er dagens æresgæster.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?