Vi kender det alle sammen. Vi sidder i en forsamling, og pludselig er der en, der gaber. Det trækker i kæberne og vi kan ikke stå imod. Vi må også gabe.
Som vi tidligere har skrevet om her på hunden.dk, gælder det også for vores hunde, og gaben kan også smitte mellem hunde og mennesker.
Men hvorfor gaber vi egentlig? Det har forskeren Andrew Gallup forsøgt at finde ud af ved at samle den forskning, der findes på området.
Tidligt i sin forskning kunne han slå fast, at gaberiet er forbundet med overgangsfaser. For eksempel når vi skal falde i søvn, vågne, rejse os fra en stol og lignende.
Derefter fandt han, at det var nødvendigt for at andre medlemmer af flokken at reagere på overgangsignalet. Gaber et medlem af flokken eksempelvis, fordi medlemmet skal sove, er det vigtigt, at resten af flokken er årvågne og holder vagt. Og her bliver det faktisk rigtig interessant.
For det viser sig nemlig, at vi bliver bedre til at opfange faresignaler, når vi lige har set nogen gabe. Andrew Gallup kunne nemlig konkludere, at man blev drastisk bedre til at opfatte og identificere slanger og andre farer, når man havde set andre gabe. Til gengæld blev man ikke bedre til at se eksempelvis frøer, der ikke udgør en fare.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig