Flere flåtbid efter mild vinter

10-03-2015 13:23, af Tine Luther
På grund af den milde vinter skal danske hundeejere og deres hunde passe på ekstra mange flåter i år.
Copyright Ridehesten.com
Dyrlæge fjerner flåt fra hund.

Har du hund eller kat, og bliver dit kæledyr af og til luftet i områder med vilde dyr, er der ekstra god grund til at undersøge det jævnligt for flåter i de kommende måneder. Flåtsæsonen, der begynder i marts, får nemlig i år betydeligt flere flåter end sædvanligt. Den milde vinter har givet insekterne optimale betingelser for at overleve og yngle, vurderer dyrlægerne hos AniCura Københavns Dyrehospital. Tjek dyret og dig selv "Bliver ens hund eller kat bidt af en flåt, kan dyret blive smittet med bl.a. borrelia eller analplasmose, også kaldet flåtfeber. Symptomerne er typisk ekstrem træthed, feber, manglende appetit eller lyst til at røre sig. I værre tilfælde begynder dyret at halte og får andre forstyrrelser i nervesystemet. Og så skal man selvfølgelig huske, at flåter, der sidder i pelsen og kan være svære at få øje på, godt kan hoppe over på ejeren. Derfor er det vigtigt jævnligt at tjekke pelsen – og selvfølgelig sig selv,” siger adm. direktør hos AniCura Københavns Dyrehospital, Jens Eslau, der forventer flere tilfælde af flåtoverførte sygdomme i år. Byhunde rammes også Ifølge AniCura Københavns Dyrehospital er hunde, der luftes i skove, i højrisikozonen, men byhunde går eller ikke ram forbi. Bor man i byen, kan hunden også blive smittet i haven, parker eller andre steder, hvor der er græs og fugt. Flåterne sidder i græsset, hvor de venter på en "vært”, som de kobler sig på. Når hunden, eller katten, kommer forbi, mærker flåten dyrets vibrationer og kulilte i udåndingen og gør sig klar til at springe op på dyret. Risikoen for flåter er størst i foråret og frem til det tidlige efterår. "Jo hurtigere man fjerner en flåt, des mindre er risikoen for, at dyret smittes. Man kan også forebygge med medikamenter. Er huden hævet og rød, kan flåten have overført en sygdom, og så skal man kontakte sin dyrlæge. Hvis dyrene er blevet syge, behandler vi dem med antibiotika, og de fleste bliver helt raske igen,” siger Jens Eslau. Derfor er skovflåten farlig • Skovflåten begynder sit liv på smådyr som mus og fugle, hvoraf 90 procent har borrelia • Smitten suges op gennem blod og gives videre til de næste værtsdyr, f.eks. pindsvin eller fasan • Da flåten er mindre end en lillefingernegl, overses den ofte i pelsen, hvorefter dyret ofte inficeres • Enkelte dyr, der smittes med borrelia eller analplasmose, udvikler kroniske symptomer, og bliver lamme eller halte. Med den rette behandling bliver de fleste helt raske Kilde: AniCura Københavns Dyrehospital

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber. 

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Mulighed for MRI-scanning af Cavalier King Charles Spaniel i Jylland

28-03-2026 16:00, af Rikke Fast, Viborg Dyrehospital

Nu bliver det lettere for jyske ejere af Cavalier King Charles Spaniel at få foretaget vigtige MRI-scanninger. Viborg Dyrehospital tilbyder nu den avancerede screening, der er afgørende for at bekæmpe arvelige lidelser som syringomyeli og sikre sundere avl i fremtiden.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse