Facebookside om efterlyste og fremlyste hunde havde over 100 sager i nytåret

06-01-2022 13:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke nogen hemmelighed, at mange hunde flygter i frygt, når nytåret brager på nattehimlen. Hos facebookgruppen Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, havde man flere end 100 sager

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

Mandag lagde vi en nyhed på hunden.dk med hunde, der var blevet væk i forbindelse med nytåret. Vi erkendte, at vi nok ikke havde fået fat på dem alle, og det kunne Jeannette Madsen, der er administrator på facebooksiden, Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde, bekræfte.

– Vi har haft rigtig travlt med at hjælpe folk med at finde deres hunde. Der har ikke været helt lige så mange i år som i de foregående år, men der har været nok at se til, fortæller hun.

De tørre tal viser, at gruppens seks administratorer har haft 60 efterlyste hunde, 56 fremlyste og en dødfunden hund over nytåret.

– Og det er jo så bare vores tal. Jeg tror, vi er dem, der har flest sager, men der er også sager derude, som vi ikke har hørt om, fastslår Jeannette Madsen.

 

De 60 efterlyste hunde fordelte sig således:

  • 30 i Jylland
  • 15 på Sjælland
  • 8 på Fyn
  • 3 på Bornholm
  • 1 på Langeland
  • 1 på Lolland
  • 1 på Falster
  • 1 på Amager

 

De 56 fremlyste hunde fordelte sig således:

  • 27 i Jylland
  • 25 på Sjælland
  • 1 på Fyn

 

Selvom tallene er mindre end de foregående år, så er der en ting, der slår Jeannette Madsen.

– Vi har flere hvalpe i år, end vi plejer at have, og der er stadig en hvalp, der ikke er fundet, fortæller hun og konstaterer, at der i alt er tre hunde af de 60 efterlyste hunde, som endnu ikke er fundet.

 

Sådan arbejder gruppen

Når man hos Landsdækkende hjælp til efterlyste og fremlyste hunde får en efterlysning af en hund, bliver efterlysningen delt i gruppen på Facebook. Hundeejerne får også en række gode råd.

– Vi råder dem til at lægge nogle duftspor ved at placere nogle tæpper og lignende omkring det sted, hunden er forsvundet fra. Derudover råder vi dem også til at trække et spor, som kan være noget tun i en nylonstrømpe, som man så trækker i et langt spor, fortæller Jeannette Madsen.

I de fleste tilfælde ringer de også ejerne op for at høre, om de har fået hjælp, eller om de vil have hjælp fra gruppen.

– Så sidder vi simpelthen med på sidelinjen. Jeg følger med via nettet, og har ejerne i telefonen, men vi har også personer, der kan tage ud og fysisk hjælpe i eftersøgningen, siger hun og fortsætter:

– Viser det sig så at være en svær sag, opretter vi en facebookgruppe til den forsvundne hund, og bliver det nødvendigt, så har vi nogle dygtige mennesker, vi kan trække på, som tager ud og sætter fælder op. Og de er virkelig effektive.

Jeannette Madsen har været med i gruppen siden 2017, hvor hendes egen hund forsvandt. Dengang stiftede hun bekendtskab med gruppen, og selvom det ikke er lykkes at finde hendes hund, blev hun fascineret af gruppen og i dag nyder hun at kunne være med til at hjælpe andre med at genforene hunde og ejere. 

I den tid hun har været med, er hun blevet klogere på emnet, og hun kender også stederne, hvor hunde kan finde på at gemme sig, eller måske endda være kommet ud for en ulykke.

– Vi havde en chihuahua sidste år, hvor mor og datter gjorde alt, hvad vi bad dem om og mere til. Hele deres vej var nærmest broderet med tæpper, de havde lagt ud, men hunden var bare væk. En dag stod moren så ude på terrassen, da hun pludselig hørte nogle mærkelige lyde. Det viste sig, at hunden havde forvildet sig ind under terrassen og der sad den så fast, fortæller Jeannette Madsen, og påpeger, at der de seneste år er begyndt at dukke en helt ny fare op for hundene.

– Vi har faktisk oplevet en del hunde, der er druknet i swimmingpools, der har haft overdækning på. Her kan hunden lige presse sig ned for at få noget at drikke, men falder den i, kan den ikke komme op igen. Det er forholdsvist nyt, at vi har den slags sager.

Af de 60 hunde, der blev efterlyst hen over nytåret, savnes der fortsat fire. Du kan se efterlysningerne af disse fire herunder

 

 

 

 

Copyright Ridehesten.com
Screenshot

Læs også

En nationalrace der skaber bånd mellem ejere

15-01-2025 12:45, af Cecilie Friis Amstrup

Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.

Et mindeværdigt nytår på Danmarks første hundekro

08-01-2025 13:50, af Cecilie Friis Amstrup

Rold Gl. Kro, Danmarks første hundekro, fejrede nytårsaften med stor succes under ledelse af krofatter Jørgen Bak Rasmussen. Gæster og deres hunde nød en aften fyldt med hygge, lækker mad og en særlig atmosfære, hvor alle blev forkælet.

En glitrende start på hundeåret i Brørup

06-01-2025 14:48, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?