Er din hund bange for støvsugeren?

14-03-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Mange hunde reagerer med frygt eller usikkerhed, når støvsugeren tændes, og for nogle kan det udvikle sig til en reel fobi. I næste nummer af HUNDEN kan du læse mere om, hvorfor sker det, og hvad kan du gøre for at hjælpe din hund

Copyright Ridehesten.com
Nogle hunde har et anstrengt forhold til støvsugeren. I næste nummer af HUNDEN kan du læse hvorfor, og hvad du kan gøre for at hjælpe din hund. Foto: Adobe

Den kommende udgave af magasinet HUNDEN dykker ned i, hvordan du kan træne din hund til at blive mere tryg ved støvsugeren, uanset om din hund flygter eller angriber den larmende maskine. Hundetræningsekspert Karen Frost Knudsen deler sine bedste råd til både hvalpe og voksne hunde, så du kan skabe en mere rolig hverdag for din firbenede ven.

En af de vigtigste strategier er at give hunden kontrol over situationen. Hvis din hund er tilbøjelig til at flygte, kan det hjælpe at forberede den ved at varsle, før du tænder støvsugeren, og lade den selv vælge, hvor den vil være. Hvis din hund derimod angriber støvsugeren, kan målrettet træning med belønning og tålmodighed gøre en stor forskel.

I artiklen får du konkrete trin-for-trin-metoder til at lære din hund, at støvsugeren ikke er farlig, og hvordan du skaber en tryg og stressfri rengøring for jer begge. Glæd dig til næste uge, hvor du kan læse hele artiklen i magasinet HUNDEN!

Læs også

Fra HUNDEN: Hvordan har din hund det med støvsugeren?

12-04-2025 07:56, af Karen Frost Knudsen

Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket

Mest læste nyheder i 2020

01-01-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får I en oversigt over, hvilke nyheder der blev læst mest i 2020 på hunden.dk

Hunden Diesel er fundet

15-06-2011 13:12, af Anne Kristine Tollestrup
På hunden.dk kunne man i går læse, at den lille chinese crested ved navn Diesel var forsvundet fra sit hjem på Bornholm.

Spiser din hund sin afføring?

08-05-2023 13:35, af Astrid Gerd Holtet

Nogle hunde spiser deres egen afføring – og det kan være frustrerende for ejerne. Men er det udtryk for unormal adfærd hos hunden eller er der en helt naturlig forklaring? Det har et amerikansk forskerhold undersøgt 

Velkommen til hvalpen – del 3

19-03-2011 10:11, af Anne Kristine Tollestrup
Få inspiration til at give en ny hvalp den rigtige velkomst. Følg med i sidste del af hunden.dk's tredelte serie "velkommen til hvalpen".

Tidligere præsident sørger over sin døde hund

19-05-2014 12:52, af Tine Luther
Den tidligere amerikanske præsident George W. Bush har mistet sin hund, hvilket han skriver om på Facebook, hvor han også har uploadet en række billeder af hunden.

Den sære penisknogle

21-10-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos nogle pattedyr, som for eksempel hunden, finder man penisknoglen, som afstiver penis i forbindelse med parring. Men hvilken funktion har den egentlig

ADVARSEL: Søg straks dyrlæge, hvis hunden har blodig diarre

11-09-2022 11:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hund fra Helsingør døde i sidste uge efter et kort sygdomsforløb. NU advarer dyrlægen danske hundeejere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?