Denne artikel blev bragt i martsnummeret af magasinet HUNDEN.
Som med så mange andre hverdagsfærdigheder, er det at være tryg, når der bliver fejet, skovlet eller støvsuget, noget vi kan træne med vores hvalpe fra en tidlig alder. Har du en voksen hund, så gælder de samme råd. Det er muligt, at du skal bruge lidt længere tid på hvert trin, men så længe din hund ikke er rigtig bange, så kan træningen gøre en forskel for din hund. Er din hund derimod virkelig bange, så er de råd jeg kommer med her formodentlig ikke nok, og jeg vil anbefale, at du søger hjælp til din hund.
Reaktionerne på bevægelige genstande
Forhåbentligt har du fået din hund fra en opdrætter, der har vænnet hvalpene til forskellige former for lyde. Alligevel er der hvalpe og voksne hunde, der bliver bekymrede, når de ser noget der bevæger sig underligt. Det gælder uanset, om det er noget, vi har i hænderne, f.eks. en kost eller en støvsugerslange, eller om det er en robotstøvsuger. Lyd og syn er to forskellige ting. I forhold til hvalpe handler det om at begynde rigtigt, så vi ikke får skræmt dem fra start. Husk, at førstegangsindtrykket er reglen, alt andet er undtagelser. Det gælder i alle sammenhænge og dermed også for bl.a. støvsugning. For voksne hunde handler det om at ændre på den erfaring, de allerede har og lære dem, at f.eks. støvsugeren er ok. Det er fordi, de har en erfaring allerede, at træningen kan tage lidt længere tid.
Både hvalpe og voksne hunde, der er bekymrede for f.eks. støvsugeren, falder ofte i en af to kategorier. Enten flygter de, eller også angriber de. Selvom det kan se sjovt ud med vores øjne, når en hvalp eller en hund gør eller laver skinangreb på f.eks. en kost, så er der ofte en følelse af ubehag, der ligger til grund for adfærden. For nogle hvalpe kan adfærden meget vel være i leg, men det kan være svært at se forskel på, om hvalpen angriber, fordi den er ophidset og glad, eller fordi den er ophidset og bekymret. Det bedste er at lære både hvalpe og voksne hunde at være rolige, når vi fejer, skovler eller støvsuger. For hunde, der flygter når f.eks. støvsugeren bliver taget frem, er det lettere at se, at de nok er bekymrede, men ofte bliver den bekymring ikke taget så alvorligt, fordi hunden ofte vil søge væk fra det sted, der bliver støvsuget - og så er det jo i øvrigt heller ikke os, der bliver bange! Så uanset om din hund angriber eller flygter, kan det være en god ide at lære den at være tryg, når vi har brug for at feje, skovle eller støvsuge.
Managementstrategier
Før vi kommer til selve træningen, så lad os lige kort snakke om management. Hvad kan du gøre, hvis du har en hund, der er bekymret eller bange, og du har behov for at feje, skovle eller støvsuge. I det omfang det kan lade sig gøre, så forsøg at undgå, at hunden er med dig, når du f.eks. skal støvsuge. Luk den væk med et lækkert ben, lad den søge efter godbidder i haven eller støvsug mens hunden er med en anden ude at gå tur. Har du en robotstøvsuger, så sæt den til, når du f.eks. selv går tur med hunden.
Når hunden fordufter
I forhold til træning, så lad os begynde med de hunde, der skynder sig at fordufte, når f.eks. støvsugeren kommer frem. Et af de tiltag, som helt generelt kan gavne din hund - også i alle andre situationer - er at give den følelsen af kontrol i situationen. Det betyder ikke, at hunden altid skal spørges om lov eller altid skal have, hvad den vil have, når den vil have det. Jeg har labrador, og det ville hurtigt kunne udvikle sig i en meget uheldig retning, specielt i forhold til mad! Kontrol handler ikke om at få, hvad man vil have, men at kunne gennemskue, hvad der skal ske og at have handlemuligheder. Det er også det, der er hovedessensen i at lære din hund at være tryg ved f.eks. støvsugeren. Her handler det om at give din hund viden om, hvad der skal ske og give den mulighed for at handle derefter. Du kan gøre følgende:
Hvis du altid fortæller, hvad du vil gøre, før du gør det, og altid gør det, vil din hund begynde at stole på, at du altid passer på den og aldrig lader støvsugeren komme i nærheden af den. Du vil kunne se det ved, at din hund vil virke mere og mere afslappet og ubekymret, når du støvsuger.
Når hunden angriber
Har du en hund, der angriber støvsugeren, er det som regel ikke nok at fortælle, hvad du gør. Husk, at din hund kan angribe, både fordi den synes, det er sjovt, eller fordi den er lidt utryg. Den motivation din hund har for at angribe, og hvor intens din hund er i sin adfærd, har betydning for, hvor let det er at lære den at lade være. Du kan prøve at bruge den strategi, jeg beskriver herunder, men da problemstillingen kan være mere kompleks, er det ikke sikkert, at det er nok. Er din hund meget voldsom, så kan det være en fordel at få professionel hjælp, men du kan i første omgang prøve flg.:
Træn det at støvsuge
Træningen behøver ikke at tage måneder, men for at have succes med den, kræver det, at du træner ofte specielt i begyndelse.
Så bare lige for at opsummere:
God fornøjelse med træningen!
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Aktuel hundemesse med adgang for både to- og firbenede – 14 timers hund, for blot en halv hund
– Helt tilbage siden DogDays i 2019 har vi drømt om at kunne klæde hundeejere endnu bedre på til livet med hund - og endelig er vi klar! Nu lancerer DogCoach et nyt, online univers, nemlig DogCoach Family, som både giver inspiration, samt adgang til at lære af udvalgte eksperter indenfor alle områder af livet med hund, fortæller Founder af DogCoach, Linn Radsted.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Endnu en fredag, endnu en quiz. Denne gang om danskernes foretrukne familiehund. Så der er store forventninger til en masse rigtige svar.
Når det er mørkt og koldt udenfor, kan det være svært at komme afsted til hundetræning, men med lidt træning i hjemmet hver dag, kan du komme langt – her får du fem tips til at få inkorporeret træningen i din hverdag
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder