Diana Jensby Bentsen har måttet væbne sig med nogen tålmodighed den seneste tid. For mens vi for to åpr siden var helt uvidende om, hvordan samfundet ville komme til at se ud, tog hendes doberman, Dobergaarden Forever Emiko den ene CACIB efter den anden.
For at blive international champion skal hunden have fire CACIB’er i mindst tre forskellige lande under mindst tre forskellige dommere, og der skal mindst gå et år og en dag mellem det første og det sidste CACIB.
Den smukke Dobermann tog sit fjerde CACIB i Norge, men desværre var det cirka en måned før, der var gået et år og en dag fra første CACIB. Og så ramte corona.
– Pludselig stod vi der med en rigtig god tæve, som havde alle chancer for at blive international champion, men det krævede jo, at der blev afholdt udstillinger, lyder det fra Diana Jensby Bentsen.
I mellemtiden har Dobergaarden Forever Emiko fået et kuld hvalpe på hele ti, og derfor var Diana Jensby Bentsen lidt spændt på, hvordan hunden ville blive vurderet i dag på Bornholm.
– Hun er jo også blevet en smule ældre, og min mand går med en hanhund, der er lidt yngre end hende, så der har vi haft lidt kampe, fortæller hun.
Men det var ikke hendes mand, hun endte med at dyste imod. Det var derimod en dygtig svensk opdrætter, som Diana kendte på forhånd.
– Jeg havde en del nerver på, da jeg så, det var hende, jeg skulle op i mod i BIR. Jeg kender hendes hunde, og de er altså rigtig gode, siger hun.
Men det endte med, at dommer Jørgen Hindse valgte Dobergaarden Forever Emiko som bedst i racen. Dermed fik hun sit sidste CACIB til stor glæde for Diana.
– Jeg er simpelthen så glad. Det er en lettelse, og jeg er bare så stolt af hende, siger hun.
Diana Jensby Bentsen har haft dobermann siden hun var 14 år, og det er en race, som hun næsten ikke kan rose nok.
– Der er ingen pelsvedligehold. Den er aktiv og intelligent, og så vil den familien og er i det hele taget meget social. Det er bare en dejlig race, siger hun.
Stort tillykke til Diana og Dobergaarden Forever Emiko.
Dansk Kennel Klub er meget mere end konkurrencer og avl. Gennem rådgivning og praktiske tips hjælper de helt almindelige hundeejere med at skabe en tryg og aktiv hverdag.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask
Under Nitra Dog Show i Slovakiet blev det danske flag vist frem, da to danskopdrættede juniorhunde snuppede podieplaceringer i Store Ring alle tre dage.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Fredag blev DKK's tredobbelte udstilling i Roskilde skudt i gang - og selvfølgelig var HUNDEN på pletten!
I et hjørne af Dyrskuepladsen holder hundesporten til. Blandt sportsgrenene er HTM og dogdance
Hvad gør man, når hunden pludselig ikke gider at udstille mere? Man tager naturligvis en pause, også selvom det er en hund i verdensklasse
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse