Endelig international champion

15-08-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig

Copyright Ridehesten.com
Diana Jensby Bentsen (tv) er stolt over sin smukke tæve. Swedish Pride Caliandro, ejet af svenske Marie Naumann Carpenter blev nummer to. Foto: Wiegaarden/Susanne Slot

 

Diana Jensby Bentsen har måttet væbne sig med nogen tålmodighed den seneste tid. For mens vi for to åpr siden var helt uvidende om, hvordan samfundet ville komme til at se ud, tog hendes doberman, Dobergaarden Forever Emiko den ene CACIB efter den anden.

For at blive international champion skal hunden have fire CACIB’er i mindst tre forskellige lande under mindst tre forskellige dommere, og der skal mindst gå et år og en dag mellem det første og det sidste CACIB.

Den smukke Dobermann tog sit fjerde CACIB i Norge, men desværre var det cirka en måned før, der var gået et år og en dag fra første CACIB. Og så ramte corona.

– Pludselig stod vi der med en rigtig god tæve, som havde alle chancer for at blive international champion, men det krævede jo, at der blev afholdt udstillinger, lyder det fra Diana Jensby Bentsen.

I mellemtiden har Dobergaarden Forever Emiko fået et kuld hvalpe på hele ti, og derfor var Diana Jensby Bentsen lidt spændt på, hvordan hunden ville blive vurderet i dag på Bornholm.

– Hun er jo også blevet en smule ældre, og min mand går med en hanhund, der er lidt yngre end hende, så der har vi haft lidt kampe, fortæller hun.

Men det var ikke hendes mand, hun endte med at dyste imod. Det var derimod en dygtig svensk opdrætter, som Diana kendte på forhånd.

– Jeg havde en del nerver på, da jeg så, det var hende, jeg skulle op i mod i BIR. Jeg kender hendes hunde, og de er altså rigtig gode, siger hun.

Men det endte med, at dommer Jørgen Hindse valgte Dobergaarden Forever Emiko som bedst i racen. Dermed fik hun sit sidste CACIB til stor glæde for Diana.

– Jeg er simpelthen så glad. Det er en lettelse, og jeg er bare så stolt af hende, siger hun.

Diana Jensby Bentsen har haft dobermann siden hun var 14 år, og det er en race, som hun næsten ikke kan rose nok.

– Der er ingen pelsvedligehold. Den er aktiv og intelligent, og så vil den familien og er i det hele taget meget social. Det er bare en dejlig race, siger hun.

Stort tillykke til Diana og Dobergaarden Forever Emiko.

Læs også

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Se billederne: Hundedage på Valdemar Slot

22-05-2018 09:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I weekenden var der hundedage på Valdemars Slot. Dagene var en del af slottets store livstilsmesse 

Russisk sejr i Vejen

16-09-2012 18:50, af Tine Luther
En russiskejet fransk bulldog løb med sejren ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

I morgen er der ENDELIG udstilling igen

17-06-2021 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag morgen klokken 9.30 bliver de første hunde bedømt i udstillingsringene i Vejen. Endelig er det blevet udstillingstid igen

Se billederne: Udstilling i Vejen

20-06-2024 09:27, af Anne Cecilie Sohl

Du kan nu se alle billeder fra Vejen online.

Politi dropper sag om barberblade

13-12-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bornholms Politi opgav onsdag at finde gerningsmanden bag barberblade i skinke

Her er årets vindere

13-11-2022 18:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN

Video: Afgørelse på Best in Show

12-05-2018 08:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går blev Imran Durranis bullmastiff Best in Show. Her kan du se video fra afgørelsen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg