Endelig international champion

15-08-2021 11:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig

Copyright Ridehesten.com
Diana Jensby Bentsen (tv) er stolt over sin smukke tæve. Swedish Pride Caliandro, ejet af svenske Marie Naumann Carpenter blev nummer to. Foto: Wiegaarden/Susanne Slot

 

Diana Jensby Bentsen har måttet væbne sig med nogen tålmodighed den seneste tid. For mens vi for to åpr siden var helt uvidende om, hvordan samfundet ville komme til at se ud, tog hendes doberman, Dobergaarden Forever Emiko den ene CACIB efter den anden.

For at blive international champion skal hunden have fire CACIB’er i mindst tre forskellige lande under mindst tre forskellige dommere, og der skal mindst gå et år og en dag mellem det første og det sidste CACIB.

Den smukke Dobermann tog sit fjerde CACIB i Norge, men desværre var det cirka en måned før, der var gået et år og en dag fra første CACIB. Og så ramte corona.

– Pludselig stod vi der med en rigtig god tæve, som havde alle chancer for at blive international champion, men det krævede jo, at der blev afholdt udstillinger, lyder det fra Diana Jensby Bentsen.

I mellemtiden har Dobergaarden Forever Emiko fået et kuld hvalpe på hele ti, og derfor var Diana Jensby Bentsen lidt spændt på, hvordan hunden ville blive vurderet i dag på Bornholm.

– Hun er jo også blevet en smule ældre, og min mand går med en hanhund, der er lidt yngre end hende, så der har vi haft lidt kampe, fortæller hun.

Men det var ikke hendes mand, hun endte med at dyste imod. Det var derimod en dygtig svensk opdrætter, som Diana kendte på forhånd.

– Jeg havde en del nerver på, da jeg så, det var hende, jeg skulle op i mod i BIR. Jeg kender hendes hunde, og de er altså rigtig gode, siger hun.

Men det endte med, at dommer Jørgen Hindse valgte Dobergaarden Forever Emiko som bedst i racen. Dermed fik hun sit sidste CACIB til stor glæde for Diana.

– Jeg er simpelthen så glad. Det er en lettelse, og jeg er bare så stolt af hende, siger hun.

Diana Jensby Bentsen har haft dobermann siden hun var 14 år, og det er en race, som hun næsten ikke kan rose nok.

– Der er ingen pelsvedligehold. Den er aktiv og intelligent, og så vil den familien og er i det hele taget meget social. Det er bare en dejlig race, siger hun.

Stort tillykke til Diana og Dobergaarden Forever Emiko.

Læs også

Glæd dig – et spritnyt nummer af HUNDEN er landet!

15-10-2025 07:00, af Redaktionen

Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.

Et liv med hunde fra barndomsdrøm til virkelighed

08-10-2025 07:00, af Redaktionen

60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Flot afslutning i Vejen

16-06-2024 21:00, af Anne Cecilie Sohl

Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere. 

Over 9000 hunde besøger Gøteborg i weekenden

03-01-2018 09:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag

Norge malede Vejen blå

22-06-2019 07:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen blev det norsk sejr på nordisk udstilling, og igen var det Helge Kvivesen og hans smukke kerry blue terrier, der vandt

Så er billederne fra Fredericia online

14-02-2019 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Var du i Fredericia i weekenden, eller vil du bare gerne se, hvordan det så ud, så er billederne nu online

Folkemøde – nu med hund

13-08-2014 08:31, af Tine Luther
Bornholm er de sidste par år blevet kendt for det store Folkemøde. Men hundefolket har i årevis holdt sit eget ”folkemøde”, når de mødes til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. I den kommende weekend den 16. og 17. august går det løs igen. Her mødes knap 1.600 hunde og ejere fra hele 17 lande. Flest fra Danmark og Sverige, men også så langt væk fra som USA og Angola.

Danske hunde på podiet i Slovakiet

07-03-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Under Nitra Dog Show i Slovakiet blev det danske flag vist frem, da to danskopdrættede juniorhunde snuppede podieplaceringer i Store Ring alle tre dage. 

Galaksi ALL OF YOU FOREVER tog lørdagens sejr på Bornholm

13-08-2022 17:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.