Bevæger man sig ud i solskinsvejret uden for Hal C, finder man en flot K9 Biathlon for alle bane. Banen, der plejer at være 3, 6 eller 12 kilometer er her på EDS skåret ned til en mere overkommelig distance. Til gengæld er forhindringerne stadig drilske.
Det kan klart anbefales, at man kaster sig ud i prøvelserne sammen med sin hund. Man bliver ført rundt af kyndige folk, som kender banen, og det hele foregår i et tempo, der passer dig og din hund.
Vi fik fanget to modige mennesker, der prøvede banen sammen med deres hunde, og det var tydeligt, at hundene syntes det var en rigtig sjov oplevelse.
Har man ikke hund med her til Herning, kan man faktisk prøve banen alligevel. Flere mennesker går banen uden hund for at opleve, hvad det her K9 Biathlon nu er for noget.
Herunder lidt billeder af de modige deltagere, og husk at du i morgen klokken 9.30 kan opleve Lotte Höhrmann i Store RIng i Hal M, hvor hun fortæller om K9 Biathlon for alle. Hun har lovet, det bliver fedt.
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.
Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus
Man kunne godt tro, at et virtuelt K9 Biathlon ville være en smule ensomt. Men det behøver det slet ikke være
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Hunden.dk mødte Nikolai Johansen og hans hund Dexter, da de var kommet i mål efter 3km K9 Biathlon på Rosenholm Slot. De havde begge fået lyst til mere
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025