Dyreværnet og Kanal 5 jagter dyresexforbrydere

23-10-2018 08:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag aften bliver det rigtig ubehageligt at tænde for kanal 5. Klokken 21.00 kommer første afsnit af Sexkrænkere, som denne gang handler om dyresex

Copyright Ridehesten.com
Foto: Kanal 5/ Discovery Networks

Da hunden.dk i det sene forår var ude at køre med Dyreværnets udrykningsleder, Nina Amdi, sad hun med en hemmelighed. Hun fortalte, at hun netop havde været ude på nogle optagelser, som havde gjort et stort negativt indtryk på hende, men som hun ikke kunne sige mere om. 

Nu er hemmeligheden så blevet sluppet fri, og man forstår nemt Nina Amdis udtalelse dengang. Hemmeligheden var nemlig, at Dyreværnet havde deltaget i optagelser med Kanal 5 til en udsendelse, der hedder Sexkrænkerne. Her samarbejder Kanal 5 og Dyreværnet om at finde mennesker, der misbruger deres dyr seksuelt, og de er stadig derude på trods af, at dyresex er blevet forbudt. 

Dyreværnet kan stadig ikke sige så meget om programmet, men kommunikationschef, Signe Sehested Lund, ville i telefonen godt afsløre, at det er et vildt program og et ulækkert program. 

Om afsnittet skriver Kanal 5 på deres hjemmeside følgende

I seriens første program er der fokus på sex med dyr. Dyresex blev forbudt i Danmark tilbage i 2015, men alligevel er det ikke svært at finde folk, som - mod forskellige former for betaling - låner deres dyr ud til sex med mennesker. Sverre Quist konfronterer dyreejerne, som reagerer vidt forskelligt på anklagerne. 

I programmerne optræder også Kuno Sørensen, psykolog hos Red Barnet, og psykiater Henrik Day Poulsen. De kommer med analyser af krænkerne og forklarer om, hvorfor mennesker tænder på forskellige ting.

- Selve det at have sex med dyr er psykiatrisk set betegnet som en perversion, og vi har en lang række perversioner eller seksuelle afvigelser: pædofili, sadomasochisme, nekrofili. Men kigger man på typerne af personer, som har sex med dyr, så er det ikke sådan, at man kan give dem én diagnose. De kan have mange forskellige personlighedstræk og kan psykiatrisk set være mere eller mindre afvigende, forklarer Henrik Day Poulsen i programmets første afsnit. 

Efter at have blevet vist en rystende video af en mand, der har forsøgt at bruge sin hund til sex med en kvinde, har psykiateren i samme program følgende reaktion: 

- Den her mand har spundet sin egen historie om, at det, han foretager sig med sin hund, er helt normalt. Og ikke nok med det – han har også, sammen med sin kone, tjent penge på det. Så det er jo en ekstremt kynisk og fuldstændig misforstået forhold til dyret. 

Programmet bliver sendt onsdag klokken 21.00 og der advares på forhånd om ubehagelige scener og sprogbrug. 

Herunder kan du se Dyreværnets opslag på deres Facebookside:

 

Læs også

Grusomt: Raska en af de misbrugte norske hunde

06-10-2020 15:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde

Norsk hundesag: Alt for lav strafferamme

28-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med

Norge: Stort sexmisbrug af hunde trækker tråde til Danmark

23-09-2020 19:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor sag om seksuelt misbrug af hunde er netop nu ved at blive trevlet op i Norge. Indtil nu er 10 mænd anholdt i den uhyggelige sag, der også bliver efterforsket i Danmark

Dog Dancing på DR3 i nat

30-01-2013 12:12, af Tine Luther
I nat – og hver tredje nat det næste stykke tid – kan du se et program om Dog Dancing på den nye kanal DR3.

Hundene fra Lolland har kørt på pumperne alt for længe

19-04-2018 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene

Kom i praktik hos Dyreværnet

12-09-2018 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du lige så glad for arbejdet med dyr, som Dyreværnet er? Kunne du tænke dig at komme ud på en masse friske gåture med hunde, nusse kaniner, socialisere med katte og hjælpe til med andre praktiske dyrepasseropgaver?

Dyreværnet og Agria går sammen

21-01-2019 14:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye samarbejde i den danske dyreverden giver fordele for både Dyreværnet og Agria Forsikring

Rumænien: Fodbold og dårlige hundevilkår

06-10-2021 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Denne nyhed er delt mellem to historier som sammen viser de forhold nogle hunde lever under i Rumænien - Et af de lande, hvorfra der smugles hunde til Danmark

Følg Dyreværnet på TV

02-06-2022 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu kan du komme med bag facaden hos Dyreværnet i helt ny serie, der følger organisationens arbejde tæt

Store Hestedag i Roskilde i weekenden

01-09-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er Store Hestedags program ude, og der er godt nok meget for hundefolket

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?