Da hunden.dk i det sene forår var ude at køre med Dyreværnets udrykningsleder, Nina Amdi, sad hun med en hemmelighed. Hun fortalte, at hun netop havde været ude på nogle optagelser, som havde gjort et stort negativt indtryk på hende, men som hun ikke kunne sige mere om.
Nu er hemmeligheden så blevet sluppet fri, og man forstår nemt Nina Amdis udtalelse dengang. Hemmeligheden var nemlig, at Dyreværnet havde deltaget i optagelser med Kanal 5 til en udsendelse, der hedder Sexkrænkerne. Her samarbejder Kanal 5 og Dyreværnet om at finde mennesker, der misbruger deres dyr seksuelt, og de er stadig derude på trods af, at dyresex er blevet forbudt.
Dyreværnet kan stadig ikke sige så meget om programmet, men kommunikationschef, Signe Sehested Lund, ville i telefonen godt afsløre, at det er et vildt program og et ulækkert program.
Om afsnittet skriver Kanal 5 på deres hjemmeside følgende
I seriens første program er der fokus på sex med dyr. Dyresex blev forbudt i Danmark tilbage i 2015, men alligevel er det ikke svært at finde folk, som - mod forskellige former for betaling - låner deres dyr ud til sex med mennesker. Sverre Quist konfronterer dyreejerne, som reagerer vidt forskelligt på anklagerne.
I programmerne optræder også Kuno Sørensen, psykolog hos Red Barnet, og psykiater Henrik Day Poulsen. De kommer med analyser af krænkerne og forklarer om, hvorfor mennesker tænder på forskellige ting.
- Selve det at have sex med dyr er psykiatrisk set betegnet som en perversion, og vi har en lang række perversioner eller seksuelle afvigelser: pædofili, sadomasochisme, nekrofili. Men kigger man på typerne af personer, som har sex med dyr, så er det ikke sådan, at man kan give dem én diagnose. De kan have mange forskellige personlighedstræk og kan psykiatrisk set være mere eller mindre afvigende, forklarer Henrik Day Poulsen i programmets første afsnit.
Efter at have blevet vist en rystende video af en mand, der har forsøgt at bruge sin hund til sex med en kvinde, har psykiateren i samme program følgende reaktion:
- Den her mand har spundet sin egen historie om, at det, han foretager sig med sin hund, er helt normalt. Og ikke nok med det – han har også, sammen med sin kone, tjent penge på det. Så det er jo en ekstremt kynisk og fuldstændig misforstået forhold til dyret.
Programmet bliver sendt onsdag klokken 21.00 og der advares på forhånd om ubehagelige scener og sprogbrug.
Herunder kan du se Dyreværnets opslag på deres Facebookside:
Den enorme sag om sexmisbrug af hunde bliver ved med at chokere. Her får I historien om Raska, der er en af de misbrugte hunde
I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med
En stor sag om seksuelt misbrug af hunde er netop nu ved at blive trevlet op i Norge. Indtil nu er 10 mænd anholdt i den uhyggelige sag, der også bliver efterforsket i Danmark
Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding
Mens Danmark er lukket ned, frygter man hos Dyreværnet, at flere vil isolere sig med deres dyr
Nu er Store Hestedags program ude, og der er godt nok meget for hundefolket
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik
Regeringen er kommet med et lovforslag om begrænsning for brugen af fyrværkeri. Hos Dyreværnet jubler de, da man på tætteste hold har oplevet den frygt dyrene har, når der bliver affyret fyrværkeri flere måneder i træk.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?