Hunde kan hjælpe os gennem meget. Sorger bliver mindre og glæder bliver større, når man har en hund ved sin side.
Det kan Dronning Elizabeth skrive under på. Dronningen, der altid har haft en stor kærlighed for corgien, har siden sin mands død 9. april brugt sine to nyeste hunde som trøst over tabet af sin mand.
Dagligt har hun gået ture med dem ved Windsor Castle for at få tankerne væk fra sorgen, men nu er en af de to hunde død. Det skriver Mirror.com.
Hundene, der begge er blandinger af corgi og gravhund, blev givet til Dronning Elizabeth, da hendes mand, Prins Phillip, blev indlagt på hospitalet. Den glade giver var hendes mellemste søn, Prins Andrew.
De to hunde er de første af hendes hunde, der ikke er direkte efterkommere af corgien Susan, som Dronning Elizabeth fik i gave på sin 18-års fødselsdag.
Det siges, at monarken naturligvis er knust over tabet af sin ene hund.
Torsdag døde Dronning Elizabeth. Vi genudgiver denne artikel for at mindes den hundeglade regent:
Søndag den 15. april døde den sidste af Dronning Elisabeths corgier. Hermed blev det til 85 år med den lavbenede hund i det britiske kongehus
Her får du quizzen om welsh corgi cardigan
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Så er der igen en fredagsquiz. God fornøjelse
Kennel Faarup modtog lørdag på hundeudstillingen i Fredericia en af tre hæderspriser fra Dansk Kennel Klub
Nikoline og Nicolai valgte at omplacere deres welsh corgi efter fem år med den livlige hund. I dag er de stolte over, at de tog den svære beslutning
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.