Dogue de bordeaux klub bekæmper uvidenhed med film

03-02-2021 11:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad gør man for at oplyse kommende hundeejere om sin race? Hos Dansk dogue de bordeaux klub har man lavet en oplysende video på en desværre tragisk baggrund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Theresa Larsen

 

For en måneds tid siden blev en død dogue de bordeaux fundet på Kramnitze strand ved Rødby. Alt i sagen pegede på, at hunden ikke var kommet af dage på normal vis, og det triste fund gav da også genlyd langt ind i Dansk dogue de bordeaux klub.

– Vi oplever desværre nogle gange, at folk anskaffer sig en dogue de bordeaux uden at have sat sig ind i, hvad det er for en hund, og når der sker sådan noget som det ved Rødby, så er det oftest på den baggrund, og så er hunden ikke købt hos DKK-opdrættere, fortæller Sanne Wille, der er formand for Dansk dogue de bordeaux klub.

– Der er rigtig mange dygtige opdrættere og ejere derude, og det er vi rigtig glade for. Men nu går vi mere aggressivt til værks for at oplyse kommende ejere om racen og om, hvorfor det er en god ide at købe en hund med en DKK-stambog, fortsætter hun.

Derfor besluttede klubben at lave en informationsvideo, som forhåbentlig kan få lov at gå sin gang på nettet og gøre folk klogere på den store hunderace.

For nok er en dogue de bordeaux en smuk hund med det mest fantastiske ansigt, men det er også en hund, der kræver viden og arbejde, og det er desværre mange, der ikke har forstået.

– Den seneste udvikling er, at nogle mennesker er begyndt at krydse ”doggen” med en tibetansk mastiff, der jo er en enorm hund, og jeg forstår det simpelthen ikke, siger hun.

I arbejdet med filmen har Sanne Wille og resten af produktionsholdet blandt andet været i tæt kontakt med Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet for at få de vigtigste ting frem i videoen, og Sannes opfordring er klar:

– Ring nu til os, inden du tager ud for at se på en hvalp. Når du først ser hvalpen, er du forelsket, og så er der ikke noget at gøre. Vi vil hellere end gerne hjælpe nye ejere ind i vores dejlige verden, for en dogue de bordeaux er en fantastisk hund i de rigtige hænder.

Herunder kan du se klubbens fine video.   

Læs også

Lykkelig dogue de bordeaux ejer i ring 13

22-09-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Christina Nissen gik lørdag i ring nummer 13 med sin dogue de bordeaux, Cassius. Den flotte hund blev bedst i racen, og nu står den på Store Ring i eftermiddag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.