Dogphone – Lad din hund ringe dig op

07-12-2021 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lektor og ph.d. Ilyena Hirskyj-Douglas fra University of Glasgow har udviklet en telefon, som gør det muligt for hunden at ringe dens ejer op

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

 

Måske har du efterladt hunden alene hjemme her til morgen. Måske har det været en lidt hård afsked, da hunden måske lige drømte sig tilbage til coronadagene, hvor du gik hjemme hos den hver eneste dag.

Er det tilfældet, så er den nye opfindelse, dogphone, måske lige noget for dig.

Lektor og ph.d. Ilyena Hirskyj-Douglas har sammen med nogle kolleger udviklet telefonen, der fungerer sådan, at der foretages et videoopkald, når hunden skubber til en bold. Ilyena Hirskyj-Douglas udviklede oprindeligt telefonen til sin 10 år gamle labrador.

Med DogPhone ville jeg gøre Zack fra til en, der selv brugte teknologien, og som kunne træffe aktive beslutninger, om hvornår han foretog et opkald, lyder det fra Ilyena Hirskyj-Douglas i en pressemeddelelse fra University of Glasgow.

Egentlig er denne dogphone bare en bold med et acceleratormeter i, som registrerer bevægelse i bolden. Når der registreres bevægelse, starter et videoopkald på en laptop, der står så hunden kan se skærmen.

 Ilyena Hirskyj-Douglas er desuden førsteforfatter på et studie om telefonen, og hun erkender, at det i starten virkede noget tilfældigt, hvornår hunden valgte at ringe til hende. Halvdelen af gangene kom opkaldene, mens hunden sov.

Derfor blev acceleratormeteren finjusteret, hvorefter hunden Zack ringede fem gange om dagen til sin ejer. Også her var flere af opkaldene tilfældige, men Ilyena Hirskyj-Douglas fastholder dog, at der også var bevidste opkald mellem de tilfældige, og hun betegner studiet som en succes.

– Uanset hvilken form, det tager, har vi taget endnu et skridt mod at udvikle en eller anden form for 'hunde-internet', der giver kæledyr mere autonomi og kontrol over deres interaktioner med teknologi, siger hun i pressemeddelelsen

Læs også

Vi Finder Hunds første år har været en succes

28-02-2025 08:33, af Cecilie Friis Amstrup

Med et stærkt netværk af frivillige og avanceret teknologi er Vi Finder Hund blevet en uvurderlig hjælp for hundeejere, der søger deres firbenede familiemedlemmer

Forskere udvikler robotførerhund

03-05-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Snart kan blinde mennesker med hundeallergi også få hjælp til at vide, hvad der foregår omkring dem

Med næsen i jorden

16-09-2017 16:48, af Astrid Gerd Holtet

Hundens lugtesans er noget helt særligt – og den har gjort hunden til en uundværlig samarbejdspartner for os mennesker igennem årtusinder. Selv i en moderne verden, fyldt med teknologi, er dens næse uovertruffen. Vi ser her nærmere på, hvad der gør den så speciel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?