Måske har du efterladt hunden alene hjemme her til morgen. Måske har det været en lidt hård afsked, da hunden måske lige drømte sig tilbage til coronadagene, hvor du gik hjemme hos den hver eneste dag.
Er det tilfældet, så er den nye opfindelse, dogphone, måske lige noget for dig.
Lektor og ph.d. Ilyena Hirskyj-Douglas har sammen med nogle kolleger udviklet telefonen, der fungerer sådan, at der foretages et videoopkald, når hunden skubber til en bold. Ilyena Hirskyj-Douglas udviklede oprindeligt telefonen til sin 10 år gamle labrador.
Med DogPhone ville jeg gøre Zack fra til en, der selv brugte teknologien, og som kunne træffe aktive beslutninger, om hvornår han foretog et opkald, lyder det fra Ilyena Hirskyj-Douglas i en pressemeddelelse fra University of Glasgow.
Egentlig er denne dogphone bare en bold med et acceleratormeter i, som registrerer bevægelse i bolden. Når der registreres bevægelse, starter et videoopkald på en laptop, der står så hunden kan se skærmen.
Ilyena Hirskyj-Douglas er desuden førsteforfatter på et studie om telefonen, og hun erkender, at det i starten virkede noget tilfældigt, hvornår hunden valgte at ringe til hende. Halvdelen af gangene kom opkaldene, mens hunden sov.
Derfor blev acceleratormeteren finjusteret, hvorefter hunden Zack ringede fem gange om dagen til sin ejer. Også her var flere af opkaldene tilfældige, men Ilyena Hirskyj-Douglas fastholder dog, at der også var bevidste opkald mellem de tilfældige, og hun betegner studiet som en succes.
– Uanset hvilken form, det tager, har vi taget endnu et skridt mod at udvikle en eller anden form for 'hunde-internet', der giver kæledyr mere autonomi og kontrol over deres interaktioner med teknologi, siger hun i pressemeddelelsen
Med et stærkt netværk af frivillige og avanceret teknologi er Vi Finder Hund blevet en uvurderlig hjælp for hundeejere, der søger deres firbenede familiemedlemmer
Snart kan blinde mennesker med hundeallergi også få hjælp til at vide, hvad der foregår omkring dem
Hundens lugtesans er noget helt særligt – og den har gjort hunden til en uundværlig samarbejdspartner for os mennesker igennem årtusinder. Selv i en moderne verden, fyldt med teknologi, er dens næse uovertruffen. Vi ser her nærmere på, hvad der gør den så speciel
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.