Direktør i Agria Dyreforsikring, Sonja Karaoglan, fylder 50

27-09-2017 14:48, af Agria Dyreforsikring/ pressemeddelelse

Lørdag den 30. september fylder Sonja Karaoglan 50 år. Det markeres med en reception fredag den 29. september hos Agria Dyreforsikring i Solrød Strand

Copyright Ridehesten.com

Sonja er direktør i Agria Dyreforsikring, Danmark. Hun var med til at starte den danske afdeling af Agria Dyreforsikring op i 2011 som Country Manager, og hun har fra 2015 fungeret som direktør. Udover at være i Danmark findes Agria Dyreforsikring også i Sverige, Norge og England.

Sonja har gennem sit arbejde været med til at udbrede kendskabet til dyreforsikringer i Danmark. Det betyder meget for hende personligt, at danske dyreejere forsikrer husdyrene ordentligt, så de kan blive behandlet korrekt hos dyrlægen, hvis de kommer til skade. Sonja er drevet af en vision om at skabe tryghed og sikkerhed for både dyr og ejer.

Siden 2015 har Sonja siddet i hovedbestyrelsen for Red Barnet samt været formand for Red Barnets lokalforening i Allerød, hvor hun bor.

Sonja har tidligere arbejdet som Customer Service Director for blandt andet Bupa Copenhagen og SEB. Hun er uddannet Merkonom fra Niels Brock og har efteruddannet sig ved AVT Business School og Insead ad flere omgange, hvor hun blandt andet har en Executive MBA i Responsible Leadership in a Globalized World samt en bestyrelsesuddannelse.

Sonja er selv dyreejer og dyreelsker, ligesom de fleste af medarbejderne hos Agria Dyreforsikring. Hun har en hund, Border Terrieren Nala på 4 måneder, som underholder både hjemme såvel som på arbejdspladsen i Solrød Strand, hvor Agria Dyreforsikring har hovedkontor.

Om Agria Dyreforsikring
Agria Dyreforsikring er specialist i dyreforsikringer gennem mere end 126 år. De fleste medarbejdere er selv dyreejere, og sammen med dyreejerorganisationer og dyrlæger er Agria med til at udvikle dyrehold, dyresport og dyrehelbred. Agria Dyreforsikring i Danmark tilbyder fleksible forsikringer til hunde, katte, heste og andre dyr som for eksempel slanger, kaniner, ildere og papegøjer. Agria afsætter blandt andet dele af præmieindtægter til veterinær forskning.

Læs også

Om lidt skal hunden i snor på stranden

30-03-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

Fra 1. april til 30. september skal hunden føres i snor, hvis den skal med på stranden. Det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund; for når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.

Valg af hvalp kan påvirke økonomien

22-03-2025 07:54, af Cecilie Friis Amstrup

Enhver, der overvejer at inkludere et firbenet familiemedlem i hjem og hjerte de næste 10-15 år, bør tænke en række faktorer igennem først. Det handler dog ikke blot om at sætte sig ind i hunderacens egenskaber, behov og temperament: Racens generelle sundhed påvirker ikke bare hundens velbefindende og levetid, men i høj grad også ejerens bekymringsniveau og husstandens økonomi.

Overlevelsesguide for dig med hund i teenagealderen

17-03-2025 08:23, af Cecilie Friis Amstrup

Er din nuttede hundehvalp pludselig blevet til en pubertetsplaget teenager, der har glemt alt, hvad den har lært? Mangler du en overlevelsesguide til at tackle unghundens mange fysiske og hormonelle forandringer? Du er ikke den eneste! Her får du hundeekspertens tips og tricks til at guide din firbenede igennem denne udfordrende periode.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

Inspiration og fællesskab ved årets DKK inspirationsdage

23-03-2025 13:15, af Cecilie Friis Amstrup

Solskin, faglighed og fællesskab prægede en weekend hvor DKK kredse og specialklubber fra hele landet blev samlet om ny viden og stærkere relationer

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Allergivenlige hunde er en myte

24-03-2025 08:41, af Cecilie Friis Amstrup

Eksperter fra Astma-Allergi Danmark afkræfter myten om allergivenlige hunderacer og forklarer, hvorfor alle hunde kan udløse allergi