Cody er årets politihund

12-11-2022 15:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Årets Politihund er netop blevet præsenteret i Store Ring, og den store ære tilfaldt Cody fra Fyns Politi. I indstillingen lød det: 

Nikolaj ansat som hundefører 01-05-2005. Nikolaj har nu sin tredje patruljehund.

Cody er gruppe 2 hund og er godkendt som vandsøgshund som en af Dansk Politis første godkendte hunde.

Nikolaj er en meget dygtig hundefører, der altid har trænet målrettet mod at få dette bedste ud af hundens evner.

Dette har medført at Nikolaj er en meget respekteret og anerkendt hundefører. Nikolaj er ud over at træne sin egen hund også træningsleder ved Fyns Politi. Nikolaj og Cody har siden godkendelsen i august 2018 deltaget i flere hundrede sager.

Heraf kan der fra 2021 nævnes: Humanitær eftersøgning efter selvmordstruet ung kvinde. Efter 1½ timers søgning fandt Cody den unge kvinde, der lå på jorden. Kvinden var i live og overlevede. Fund af druknet person i en sø på Sjælland. Hunden markerede fundet af den druknede på bunden af søen og dykkerne bjergede personen.

Efter bandeopgør blev Cody anvendt til at finde afgørende spor, der førte til identifikation af gerningsmændene.

Efter indbrud i privat beboelse blev Cody, fandt og fulgte Cody spor efter indbrudstyven, der blev anholdt efter at Cody have fulgt sporet over en længere strækning.

Efter bandeopgør blev Cody brugt til afsøgning på gerningsstedet, hvor Cody fandt 3 gevær og 2 pistoler samt en foldekniv. Efter bandeopgør blev Cody anvendt til afsøgning af gerningsstedet samt flugtruten, hvorunder der blev fundet pistol samt effekter til identifikation af gerningsmændene.

Efter slagsmål mellem flere personer fandt Cody en tildækket foldekniv, der var gemt mellem stammerne i en større bøgehæk.

Fund af druknet person i Langesø på Fyn. Cody markerede fundet af den druknede person på bunden af søen. Personen bjærget af dykkerne.

Beredskabspatrulje havde eftersat en personbil, hvorfra en person undløb. Nikolaj og Cody tilkaldt til stedet og på flugtruten fandt Cody et større mængde narkotika.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Karsten og Thor: Et unikt team i politiets hundetjeneste

14-01-2025 15:03, af Karina Green

Karsten Hav Sørensen og Thor er et enestående team, der ikke kun har været med til at løse utallige sager, men også har sat standarden for, hvordan en hundefører og hans hund skal arbejde sammen. Deres samarbejde er et eksempel på det bedste, man kan forvente af politiets hundetjeneste, og det er derfor, Karsten og Thor er blevet udvalgt og indstillet til prisen som Årets Politihund af landets leder af hundeafdelingerne og Politihundetjenesten.

Herning: Schæferhunden Thor er Årets Politihund

09-11-2024 17:21, af Cecilie Friis Amstrup

Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.

Konrad blev hædret som årets politihund

11-11-2023 15:47, af Anne Cecilie Sohl

For kort tid siden blev årets politihund hædret i Store Ring. Titlen gik til Schæferhunden Konrad med ejer, Rune Egedal, der er politihundefaglig koordinator i Sydøstjyllands Politi. 

Se videoen: Sådan ser der ud backstage

12-11-2021 17:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sjældent har Store Ring været så smuk som i Herning i år, men hvordan ser der egentlig ud bag Store Ring

Dansk Racehunde Union nedlægger sig selv

03-12-2020 14:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På to ekstraordinære generalforsamlinger valgte et stort flertal af Dansk Racehunde Unions medlemmer at nedlægge DRU. Nu bydes de mange hundeejere velkommen i Dansk Kennel Klub

Billeder fra DKK-udstillingen i Ballerup er online

24-09-2013 14:26, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Ballerup!

Nye arealer til hund i Solrød

03-05-2021 12:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har forespurgt Solrød kommune om mulighed for at benytte et af kommunens grønne arealer til hunderelaterede aktiviteter, og nu er der politisk opbakning

Har du set Hundeuniversitetet

04-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går lancerede DKK deres nye store satsning, Hundeuniversitetet. Her kan man købe sig til god online undervisning

Covid-19: Peters hund har det godt

21-06-2020 09:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Minkavler Peter Nielsen ejer hunden, Riga, der er testet positiv for covid-19. Ekstra Bladet har været i kontakt med manden, der forsikrer om, at hunden har det godt

10 gode grunde til at tage på hundeudstilling

17-06-2022 13:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvorfor skulle man dog tage på hundeudstilling, hvis man ikke er udstiller eller måske ikke har hund? Det får du her 10 grunde til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ny bog sætter fokus på hundens lyst til samarbejde

23-04-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

I "Din kompetente hund" formidler tre af landets førende hundeeksperter ny og forskningsbaseret viden om hunde, der kan hjælpe os med at forstå hundens natur og behov. 

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?