Lørdag åbnede dørene til den første udgave af Crazy Dog Days. Arrangementet finder sted på Lilleskov Slot, der har til huse i Thyregod ved Give. Her skinnede solen gavmildt ned over de mange løbere, der havde valgt at bruge lørdagen på at løbe K9 Biathlon for alle.
For det var først og fremmest løbet, der fyldte i programmet lørdag. I dag søndag er der lagt op til en dag, hvor man kan opleve flere forskellige opvisninger.
Fælles for lørdag og søndag er, at det hele er skruet imponerende godt sammen af Lotte Höhrmann og Torben Lund, som gang på gang beviser, at man kan, hvad man vil.
Vi var med lørdag, hvor vi oplevede et arrangement, der emmede af god stemning, positive vibes og brede smil. Vi kan kun anbefale, at man bruger sin søndag hos Lotte og Torben.
Her er programmet for søndagen
9.00 Lågen åbner
10.00 Standene åbner med div. aktiviteter
STOR RING
10.00 Opvisning
10.30 Barn og Hund
11.00 Weightpull med Riley
11.30 Par konkurrencen
12.00 Danish K9 Solutions
12.30 Trix konkurrencen
13.00 Nikolai og Mazer
13.00. Foredrag med Sano Canis Vivian Birlie - zoneterapi til hund.
13.30 Senior handling
14.00 Opvisning
14.30 Finalisterne fra walk in show
15.00 Finalisterne fra walk in show
15.30 Årets Lilleskov Slot Hund
16.00 Lotteriet trækkes
16.30 Tak for i år
17.00 Pladsen lukker.
Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give
Når der er Crazy Dog Days 28. og 29. maj, bliver det blandt andet med en koncert med hundemennesket Jakob Sveistrup, og han glæder sig
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.