Lørdag åbnede dørene til den første udgave af Crazy Dog Days. Arrangementet finder sted på Lilleskov Slot, der har til huse i Thyregod ved Give. Her skinnede solen gavmildt ned over de mange løbere, der havde valgt at bruge lørdagen på at løbe K9 Biathlon for alle.
For det var først og fremmest løbet, der fyldte i programmet lørdag. I dag søndag er der lagt op til en dag, hvor man kan opleve flere forskellige opvisninger.
Fælles for lørdag og søndag er, at det hele er skruet imponerende godt sammen af Lotte Höhrmann og Torben Lund, som gang på gang beviser, at man kan, hvad man vil.
Vi var med lørdag, hvor vi oplevede et arrangement, der emmede af god stemning, positive vibes og brede smil. Vi kan kun anbefale, at man bruger sin søndag hos Lotte og Torben.
Her er programmet for søndagen
9.00 Lågen åbner
10.00 Standene åbner med div. aktiviteter
STOR RING
10.00 Opvisning
10.30 Barn og Hund
11.00 Weightpull med Riley
11.30 Par konkurrencen
12.00 Danish K9 Solutions
12.30 Trix konkurrencen
13.00 Nikolai og Mazer
13.00. Foredrag med Sano Canis Vivian Birlie - zoneterapi til hund.
13.30 Senior handling
14.00 Opvisning
14.30 Finalisterne fra walk in show
15.00 Finalisterne fra walk in show
15.30 Årets Lilleskov Slot Hund
16.00 Lotteriet trækkes
16.30 Tak for i år
17.00 Pladsen lukker.
Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give
Når der er Crazy Dog Days 28. og 29. maj, bliver det blandt andet med en koncert med hundemennesket Jakob Sveistrup, og han glæder sig
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.