Brug søndagen på Crazy Dog Days

29-05-2022 08:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal man bruge sådan en søndag på. Vi anbefaler, at man tager til Crazy Dog Days i Thyregod ved Give 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Lørdag åbnede dørene til den første udgave af Crazy Dog Days. Arrangementet finder sted på Lilleskov Slot, der har til huse i Thyregod ved Give. Her skinnede solen gavmildt ned over de mange løbere, der havde valgt at bruge lørdagen på at løbe K9 Biathlon for alle. 

For det var først og fremmest løbet, der fyldte i programmet lørdag. I dag søndag er der lagt op til en dag, hvor man kan opleve flere forskellige opvisninger. 

Fælles for lørdag og søndag er, at det hele er skruet imponerende godt sammen af Lotte Höhrmann og Torben Lund, som gang på gang beviser, at man kan, hvad man vil. 

Vi var med lørdag, hvor vi oplevede et arrangement, der emmede af god stemning, positive vibes og brede smil. Vi kan kun anbefale, at man bruger sin søndag hos Lotte og Torben. 

Her er programmet for søndagen

9.00 Lågen åbner
10.00 Standene åbner med div. aktiviteter

STOR RING
10.00 Opvisning
10.30 Barn og Hund
11.00 Weightpull med Riley
11.30 Par konkurrencen
12.00 Danish K9 Solutions
12.30 Trix konkurrencen
13.00 Nikolai og Mazer
13.00. Foredrag med Sano Canis Vivian Birlie - zoneterapi til hund.
13.30 Senior handling
14.00 Opvisning
14.30 Finalisterne fra walk in show
15.00 Finalisterne fra walk in show
15.30 Årets Lilleskov Slot Hund
16.00 Lotteriet trækkes
16.30 Tak for i år
17.00 Pladsen lukker.
 

Læs også

Så er der billeder fra agility og Crazy Dog Days

31-05-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til

BLOG: Crazy Dog Days på Lilleskov Slot

20-05-2022 08:29, af Vivian Birlie

Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give

Jakob Sveistrup glæder sig til Crazy Dog Days

11-03-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der er Crazy Dog Days 28. og 29. maj, bliver det blandt andet med en koncert med hundemennesket Jakob Sveistrup, og han glæder sig

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.