Martin Sciuto er biolog hos KSL Consulting, der forsker i flåter. Han er også brugt i BT’s historie om engflåten. Han mener dog, at avisens vinkel er skåret lidt skarpt. Derfor bringer vi her hans syn på, hvorvidt man som hundeejer bør være bekymret over den nye flåt, som måske er kommet til den danske natur.
Han starter med at slå fast, at der ikke er nogen grund til panik.
De engflåter, der blev fundet sidste efterår blev fundet på en guldsjakal, som ved et uheld var blevet skudt af en jæger. Sjakalen kom sandsynligvis fra syd for grænsen, og kan have haft flåterne med sig her fra. Endnu er der ikke fundet en eneste engflåt i naturen i Danmark.
– Men det betyder selvfølgelig ikke, at den ikke kan være her. Flåten er de sidste 15 år langsomt rykket nordpå, og den findes i naturen så tæt på som i den nordlige del af Tyskland, fortæller han.
For 7 år siden var Martin Sciuto med i et forskningsprojekt, hvor der blev taget flåter fra 250 hunde i Danmark. Her fandt man udelukkende skovflåter.
Hvis engflåten beslutter sig for at krydse den dansk/tyske grænse og har held til at forcere grænsevagterne, så mener Martin Sciuto, at man selvfølgelig skal være påpasselig, men stadigvæk vil der ikke være grund til panik.
– Det betyder jo, at dyrlæger skal til at være opmærksomme på en sygdom, der tidligere kun blev fundet ved hunde, som havde været på ferie i udlandet. Men som hundeejer skal man blot beskytte sin hund med et helt almindeligt flåtmiddel, og ellers er det i øvrigt altid en god idé regelmæssigt tjekke sin hund efter for flåter. Engflåten kræver ikke nogen særlig indsats i forhold til almindelige skovflåter, siger han.
Engflåten kan være bærer af parasitten Babesia canis, som kan forårsage sygdommen Piroplasmose eller ”hundemalaria”, som den også kaldes. Det er en sygdom, der kan være dødelig for hunden, hvis den ikke behandles i tide.
– Flåten skal normalt have siddet ret længe, før den overfører parasitten. Faktisk kan der gå op til et par døgn, så hvis man fjerner flåten indenfor et døgns tid, så skulle der heller ikke være nogen farer, fastslår Martin Sciuto.
Flåten er nem at kende, idet den er lidt større end en almindelig skovflåt, og så har den et ornamenteret rygskjold, mens en skovflåt er helt sort. Finder man en sådan flåt, vil KSL Consulting meget gerne høre om det.
– Som forsker kunne man jo godt sige, at det var en ret flot flåt, lyder det fra Martin Sciuto.
En gruppe fra Roskilde Universitet har skabt hjemmesiden flåtinfo.dk. Her kan man finde en masse informationer om flåter, men de vil også gerne kortlægge, hvor flåterne er. Derfor søger de nu hjælp fra landets hundeejere
Det er højsæson for flåter, og det er ikke kun hunde, som lige nu er i fare for at blive bidt. Hundeejere har nemlig større risiko for flåtbid, og derfor er det vigtigt at være ekstra opmærksom, når man færdes i naturen. Sådan lyder det fra dyrlæge hos AniCura, som her fortæller, hvilke forholdsregler du bør tage som hundeejer
Flåt-sæsonen er for længst skudt i gang – vi ser på hvordan du fjerner dem, når de har sat sig fast
I dag fortsatte retssagen i Randers, hvor en mand og en kvinde blandt andet er tiltalt for at sælge hunde uden tilladelse. Vi var med i retssalen
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
Social indlæring er en effektiv måde at lære nye ting på, og en indlæringsmåde, som er vigtig for hunde. Voksne hundes evne til at lære fra andre er velundersøgt, og et forskerhold har nu også vist, at helt unge hvalpe også evner at lære nyt på denne måde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Leo Nielsen fra duoen Sussi og Leo blev kort før jul indlagt med tarmslyng, som næsten kostede ham livet. Nu er han hjemme igen, og vi har været i kontakt med ham
Brasilianske forskere har undersøgt, hvad der ligger til grund for hundes adfærd. Forskerne blev ikke overraskede over resultatet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde