Animal Rescue Kharkiv er fortsat i gang

01-04-2022 11:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens de russiske styrker fortætter deres umenneskelige færd i Ukraine, holder Animal Rescue Kharkiv fanen højt og forsøger at hjælpe efterladte dyr

Copyright Ridehesten.com
Foto: Animal Rescue Kharkiv

 

Vi har igen været i kontakt med Animal Rescue Kharkiv, som via Messenger fortæller, at de fortsat arbejder i området.

– Vi er stadig i live og vi fortsætter med at arbejde for at redde og evakuere dyr, lyder det Olha Ilunina fra internatet.

De fortæller også, at de drager mod fronten for at redde dyr, og nogle bliver genforenet med deres ejere.

– Vi har redningsfolk, der tager til frontlinjen, når det kan lade sig gøre. Denne del af ben bliver ødelagt mere og mere hver eneste dag, og det er under de forhold, redderne leder efter dyr og tager dem med fra forladte og lukkede lejligheder. De fleste af dyrene transporterer vi til deres ejere i det vestlige Ukraine eller til grænsen til Polen. Men mange af dyrene passer vi til deres ejere kommer hjem, og nogle leder efter nyt hjem, fortæller Olha Ilunina.

Animal Rescue Kharkiv får masser af hjælp fra andre organisationer i disse svære tider. Olha Ilunina nævner blandt andre British Brekaing the Chains, PETA Deutschland, House of Animals, Nova Ukraine.

Organisationen fortsætter deres arbejde med at evakuere dyrene fra lejligheder, men de har også fokus på gadehunde, der i den grad også lider her under krigen.

– For tre dage siden fandt vi en hund, der var blevet ramt af noget fra en bombe. Hun havde ikke nået at gemme sig, og hendes forben var så skadede, at de blev nødt til at blive amputeret. Nu er hun i behandling på en dyreklinik, fortæller Olha Ilunina.

Har I spørgsmål til Animal Rescue Kharkiv, kan I stille dem i kommentarfeltet på Facebook eller sende dem til bkn@wiegaarden.dk, så sørger vi for at sende spørgsmålene videre. Olha Ilunina har fortalt os, at de meget gerne vil svare på alle spørgsmål.   

Læs også

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.

Ukraine: Dyr i stor fare efter sprængning af dæmning

07-06-2023 14:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr

EDS: Er hunde nogensinde ligegyldige

21-05-2023 11:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde

Animal Rescue Kharkiv i store problemer

02-03-2022 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Russerne og ukrainerne kæmper lige nu hårdt i byen Kharkiv, og det mærker de på Animal Rescue Center Kharkiv

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.