Vi har igen været i kontakt med Animal Rescue Kharkiv, som via Messenger fortæller, at de fortsat arbejder i området.
– Vi er stadig i live og vi fortsætter med at arbejde for at redde og evakuere dyr, lyder det Olha Ilunina fra internatet.
De fortæller også, at de drager mod fronten for at redde dyr, og nogle bliver genforenet med deres ejere.
– Vi har redningsfolk, der tager til frontlinjen, når det kan lade sig gøre. Denne del af ben bliver ødelagt mere og mere hver eneste dag, og det er under de forhold, redderne leder efter dyr og tager dem med fra forladte og lukkede lejligheder. De fleste af dyrene transporterer vi til deres ejere i det vestlige Ukraine eller til grænsen til Polen. Men mange af dyrene passer vi til deres ejere kommer hjem, og nogle leder efter nyt hjem, fortæller Olha Ilunina.
Animal Rescue Kharkiv får masser af hjælp fra andre organisationer i disse svære tider. Olha Ilunina nævner blandt andre British Brekaing the Chains, PETA Deutschland, House of Animals, Nova Ukraine.
Organisationen fortsætter deres arbejde med at evakuere dyrene fra lejligheder, men de har også fokus på gadehunde, der i den grad også lider her under krigen.
– For tre dage siden fandt vi en hund, der var blevet ramt af noget fra en bombe. Hun havde ikke nået at gemme sig, og hendes forben var så skadede, at de blev nødt til at blive amputeret. Nu er hun i behandling på en dyreklinik, fortæller Olha Ilunina.
Har I spørgsmål til Animal Rescue Kharkiv, kan I stille dem i kommentarfeltet på Facebook eller sende dem til bkn@wiegaarden.dk, så sørger vi for at sende spørgsmålene videre. Olha Ilunina har fortalt os, at de meget gerne vil svare på alle spørgsmål.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr
Vi mødte præsidenten for den ukrainske kennel klub og præsidenten for kennelklubben i Moldova til en snak om livet og hunde
Russerne og ukrainerne kæmper lige nu hårdt i byen Kharkiv, og det mærker de på Animal Rescue Center Kharkiv
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.