En kvinde har kontaktet os med et tip om, at der findes falske hundeannoncer på nettet netop nu. Kvinden er netop nu ved at kigge på hund til familien, og valget er faldet på den populære coton de tulear eller bomuldshunden, som den også kaldes.
På nettet finder hun en annonce fra Charlottenlund, hvor en opdrætter efter sigende skulle have seks hvalpe.
Prisen er 5000 kroner stykket.
Kvinden kontakter annoncøren og får så et svar tilbage fra dem. Et svar som for det første er yderst vanskeligt at læse, idet æ, ø og å er erstattet af talkoder.
Men sælgeren fortæller i beskeden, at hvalpene er 12 uger gamle, og at hun søger et nyt hjem til hvalpene, da hun lige er blevet forfremmet i sit job, og derfor ikke kan tage sig af hundene mere.
Sælgeren skriver også, at hun lige er flyttet til Kiruna i det nordligste Sverige og har taget hundene med derop. Her bor hun og manden åbenbart i en lille lejlighed, hvor man ikke må have kæledyr og som er for lille til hvalpene.
Køberen får at vide, at hun blot skal indbetale de 5000 kroner, som alene dækker flyve- og adoptionsgebyr. Sælgeren påstår nemlig, at hun ikke er ude på at tjene penge på hundene.
Når pengene er modtaget, vil den ønskede hvalp blive sendt med en flyver til Danmark og leveret på køberens adresse.
Heldigvis betalte køberen ikke de 5000 kroner, for annoncen er snyd og bedrag, og den er da også taget ned i mellemtiden.
Lignende annoncer er set flere gange tidligere, hvor folk har betalt for hunde på forhånd, som så skal sendes til Danmark og leveres på hjemmeadressen, men det sker bare aldrig.
Det er også et taktisk smart tidspunkt at oprette den slags annoncer på, da der jo for alvor er rift om hundehvalpene i disse tider, og det er nok heller ikke helt tilfældigt, at det netop er den populære coton ”sælgeren” har på annoncen.
Så vær forsigtige derude og husk nu rådene om at mødes med opdrætter, se hvalpene, se forældrene og lyt til mavefornemmelsen.
Kvinden, der forsøgte at købe en hund, vil gerne være anonym, men vi kender hendes identitet.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
Det er tid til endnu en fredagsquiz
Søndag stod Tina Andersen i Ring 16 på hundeudstillingen med sin coton de tulear, Havana. Inden hun kom dertil, havde hun oplevet skyggesiden af hundeverdenen – af den værste skuffe
Går du og drømmer om at anskaffe dig en hund, så har købhund nu fået en ekstra feature, som gør det nemmere for dig
Hvad gør man, når hunden pludselig ikke gider at udstille mere? Man tager naturligvis en pause, også selvom det er en hund i verdensklasse
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende