Verdens ældste dyrekirkegård fundet

12-03-2021 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En 2000 år gammel dyrekirkegård er blevet fundet i Egypten. Blandt de mange knoglerester var der også knogler fra hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Det er slet ikke et nyt fænomen, at man har haft lyst til at give sine dyr et godt efterliv. I Egypten har man netop fundet en 2000 år gammel dyrekirkegård, som udover at være verdens ældste også bringer overraskende nyt om egypternes forhold til deres dyr. Det skriver Live Science.

Egypterne har nemlig været kendt for at dræbe og mumificere deres dyr til ære for deres guder, men på denne kirkegård er der fundet rester af dyr, der er blevet passet, fodret og plejet, selvom de har været gamle og haft skavanker.

– Vi har fundet gamle, syge og deforme dyr, der er blevet fodret og holdt øje med af mennesker. Næsten alle dyrene er begravet forsigtigt ned og pakket ind i tæpper og dækket af genstande, siger Marta Osypinska, der er zooarkæolog ved Polish Academy of Sciences i Warszawa til Live Science.

I alt har man fundet knogler fra 536 katte, 32 hunde, 15 aber, en ræv og en falk. Ingen af dyrene var mumificeret, men flere var placeret i små kister på dyrekirkegården, der ligger i udkanten af Berenice på østkysten i det sydlige Egypten.

 

Læs også

Indisk hund vogtede ejers grav i to uger

30-08-2014 11:09, af Tine Luther
En særdeles loyal indisk hund lå ved sin ejers grav i to uger, tilsyneladende uden af have flyttet sig – og uden føde.

Hamborg: Mennesker og dyr i samme grav

21-11-2018 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den tyske storby vil man fremover kunne begraves med sit kæledyr. Det skyldes især, at mange mennesker er ensomme og ser deres kæledyr som deres bedste ven

Indespærret to dage i grav

22-10-2010 09:08, af Tine Luther
En svensk gravhund er reddet efter at have siddet indespærret to dage i en grævlingegrav

Diego er fortsat familiens store støtte

22-02-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I januar fortalte vi om hunden Diego, der var en stor støtte for Pernille Louise Larsen og resten af familien efter en tragisk fødsel, hvor den nyfødte datter Lilje var dødfødt. I de næsten to måneder, der er gået, er Diego fortsat med at være en støttende hund

Dronning Elizabeth i dyb sorg

19-05-2021 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den hundeglade Dronning Elizabeth har netop mistet en af sine hunde. En hund, der kun var fem måneder gammel og som havde en særlig betydning for monarken

Overlevede 40 hagl og levende begravelse

30-05-2011 14:50, af Anne Kristine Tollestrup
Hunden Star overlevede at blive skudt med 40 hagl og derefter blive levende begravet.

Hjælp os med svar til artikel

15-06-2020 11:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som vi tidligere har skrevet, har vi i næste nummer af HUNDEN et minitema om sorg. Til denne artikel har vi nogle spørgsmål, I meget gerne må svare på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.