Der var rigtig mange juniorhandlere til dagens konkurrence, og måske derfor krævede det lidt ekstra af dommeren, den slovenske Tatjana Urek Jipping at finde frem til vinderen, I hvert fald blev juniorhandlerne udsat for øvelser, vi ikke ser så tit i de danske konkurrencer.
Hun startede med at sende juniorhandlerne ud i en samarbejdsøvelse, hvor de skulle løbe to og to i forskellige figurer. Det var lidt en prøvelse for nogle af handlerne, men de klarede det alle rigtig flot.
Både hos de yngste og ældste juniorhandlere krævede det en lille semifinale at finde frem til, hvem der skulle i finalen. Men sådan må det jo være, når niveauet hos vores juniorhandlere er så højt.
Mange af juniorhandleren havde brugt formiddagen på at træne sammen med gårsdagens dommer, Fabrizio Tasoni, så der var ikke noget at sige til, hvis de så lidt ekstra skarpe ud i ringen her lørdag eftermiddag.
Finalefeltet bestod af
Alma, Zelma, Selma og Sara fra den yngste gruppe
Amalie, Malia, Naya og Simone fra den ældste gruppe
I finalen skulle juniorhandlerne igen samarbejde.
Tatjana Urek Jipping valgte Naya Kühne Andersen som nummer fire
Amalie Grønborg blev nummer tre
Zelma Rasmussen blev nummer to
Og Malia Drachmann tog en fortjent førsteplads
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Folketinget har vedtaget en ændring til dyreværnsloven som baner vejen for den nye smileyordning for hundekenneler og hundepensioner, som har til formål at fremme dyrevelfærden
Dansk kennel Klub har lyttet til kritikken og indfører nu på forsøgsbasis en trykt oversigt over de tilmeldte hunde til weekendens udstilling i Vejen
Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen
Dommere er meget mere end hundenørder. Det beviste Birte Scheel, da hun gav en udstiller gode råd om dårligt knæ
Vitus forlader den mørke underjordiske gang og træder ind i Tusmørkezonen, hvor ulvenes tuden fylder luften. Et møde med flokkens konge bliver afgørende for vejen tilbage til Julerosen.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.