Det er ikke kun i tegnefilm, det kan være farligt at være postbud, når modtageren af et brev eller en pakke har hund på matriklen. Det er nemlig også et problem, som bliver taget alvorligt i den virkelige verden i USA, hvor der hvert år offentliggøres tal over, hvor mange postbude, der er blevet angrebet af hunde.
I 2019 var tallet 5803 postbude, hvilket er mere end 200 færre end 2018 og over 400 færre end i 2017. Det går altså den rigtige vej, selvom der altså i gennemsnit er 15 postbude, der angribes af hunde om dagen i USA.
I den kommende uge er det det amerikanske postvæsens nationale hundebidsuge, hvor der bliver sat fokus på, hvad man kan gøre for at få antallet af hundebid til at falde yderlige.
Her peges især på nye teknologi.
For eksempel har de amerikanske postbude fået scannere, hvor de kan skrive, hvis der er en hund på en adresse. På den måde kan andre postbude være opmærksomme på, at der er en hund på adressen og reagere ud fra det.
Det amerikanske postvæsen har også en række sikkerhedsforanstaltninger for deres bude.
Vi har været i kontakt med hovedforfatteren til den undersøgelse, vi skrev om i går. Undersøgelsen viste, at antallet af alvorlige hundebid var tredoblet de sidste 20 år. John Tulloch fastholder, at der er et problem
En undersøgelse fra University of Liverpool viser, at antallet af hundebid, der har krævet behandling på hospital, er næsten tredoblet de sidste 20 år
En betjent i Københavns Politi er under mistanke for at have udsat en kollega for et hundebid, viser aktindsigt fra Rigspolitiet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund