Du opdager det måske ved, at din hund lugter grimt fra rumpen. Der sidder ikke noget fast i pelsen, der er ikke tegn på sår, og der er heller ikke andre tegn på, at noget er i vejen. Men det kan også være, at du opdager det, fordi din hund har feber.
Hvor sidder anakirtlerne?
Analkirtlerne er ærteformede sække – på store hunde er de på størrelse med små valnødder – som sidder på hver sin side af endetarmsåbningen. Deres formål er at producere en stærk lugt, som er særlig for den enkelte hund – en slags ”fingeraftryk” om man vil. Når hunden besørger, trykkes lidt af denne væske ud, som så identificerer denne hund i forhold til andre hunde. Hundene bruger det også til at markere deres territorie med. Lugten er i øvrigt også grunden til, at vores hunde gerne vil snuse hinanden bag i.
Vores hunde kan ikke tømme analkirtlerne frivilligt, som f.eks. en vaskebjørn kan, men stress kan udløse funktionen. Den almindeligste måde, hvorpå de tømmes, er dog, når hunden har afføring. Den faste afføring presser simpelthen lidt af denne væske med ud, og samtidig virker væsken også som smøremiddel så hele processen forløber – ja, mere smidig.
Læs også: Vidste du at…
Hvordan opstår betændelsen?
Den faste afføring presser som sagt lidt analkirtelvæske ud, når hunden besørger, men hvis afføringen af for tynd, som efter et par dage med diarre, er der ikke nok tryk på kirtelvæggen, og så tømmes de ikke i tilstrækkelig grad. Og når de ikke tømmes i det omfang, de skal, opstår risikoen for tilstopning og efterfølgende betændelse.
Betændelsen kan også opstå, hvis hunden af andre årsager ikke får tømt analkirtlerne tilstrækkeligt, f.eks. hvis gangen fra analkirtlerne til endetarmen er tilstoppet. Også her vil der opbygges for meget væske som så også bliver fyldt med bakterier.
Hvis lidelsen får lov at udvikle sig, vil din hund blive meget påvirket af smerter, og i sidste enden til den få feber.
Hvordan ved jeg, at min hund har problemer med analkirtlerne?
Nogle gange kan du simpelthen lugte, at den er gal. Andre gang vil du se, at tæppet i hundekurven har brunlige pletter, og så vil tæppet også lugte stærkt. Du vil måske se, at hunden sidder uroligt, eller den slikker sig meget bagi. Den kan også forsøge at bide sig bagi – eller ovenikøbet bide i sine poter af bar frustration. Endelig kan den kure rumpen hen ad gulvet for at fjerne den irriterende kløe og smerterne. Og igen, hvis din hund har feber, bør man også tjekke analkirtlerne. I mere sjældne tilfælde vil du ligefrem kunne se, at betændelsen flyder fra dem.
Behandling
Hvis du er heldig, kan dyrlægen tømme analkirtlerne manuelt. Hun vil placere par fingre på hver side af endetarmsåbningen, grave lidt ind for at få ordentlig fat om de to ”ærter”, og så ellers klemme til, indtil væsken står i en tynd stråle ud af endetarmen. Det lugter afskyeligt!
Hvis du er knapt så heldig, kan det blive nødvendigt at operere for at tømme dem. I mange tilfælde vil dyrlægen supplere med antibiotika.
I de rigtig svære tilfælde kan det blive nødvendigt helt at fjerne analkirtlerne – især hvis sygdommen bliver ved med at komme tilbage. Det sker selvsagt ved en operation under fuld bedøvelse.
Du kan lære at tømme analkirtlerne selv, så få din dyrlæge til at vise dig, hvordan du gør, næste gang du alligevel er dernede.
Et sidste godt råd, hvis du selv vil tømme dem: Gør det udenfor og et stykke væk fra terassen…
Kilder: /akc.com, netdyredoktor.dk
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Overvægt er ikke kun et menneskeligt problem. Mange hunde i Danmark kæmper med for mange kilo, og det kan gå ud over både livskvalitet og levetid. Heldigvis er der meget, du kan gøre for at hjælpe din hund tilbage i trivsel.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.