Tag din hund med på Valentinsgåtur og støt en god sag

10-02-2025 14:56

Cecilie Friis Amstrup

Gå en hyggelig tur med din bedste ven og hjælp svigtede hunde til et nyt hjem

Copyright Hunden.dk
Traditionens tro afholder Dyrenes Beskyttelse valentingsgåtur til fordel for svigtede hunde. Foto: Adobe
Nyheden fortsætter efter annoncen

Valentinsdag handler ikke kun om romantik mellem mennesker, men også om kærligheden til vores firbenede venner. I år inviterer Dyrenes Beskyttelse i samarbejde med Maxi Zoo til en særlig Valentinsgåtur søndag den 16. februar kl. 11. Formålet med turen er at støtte svigtede hunde, der stadig venter på et kærligt hjem.

Gåtur med et formål
Når du deltager i Valentinsgåturen, støtter du Dyrenes Beskyttelses arbejde med 40 kr., og Maxi Zoo lægger yderligere 10 kr. oveni pr. billet. Det betyder, at 50 kr. pr. deltager går direkte til at hjælpe hunde, der har brug for en ny chance i livet.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Du kan vælge at gå alene med din hund, hvor og hvornår det passer dig i perioden, eller du kan mødes med andre hundevenner foran en af Maxi Zoos butikker søndag den 16. februar kl. 11. Herfra kan I sammen gå en tur på 3-5 km og dele glæden ved at bevæge jer ud i naturen med jeres hunde.

Sådan deltager du
Når du tilmelder dig, kan du i perioden fra den 10. til 16. februar hente et særligt diplom og et kærlighedsbånd til din hunds halsbånd i din nærmeste Maxi Zoo butik. Derudover får din hund en hyggelig goodiebag med snacks til en værdi af op til 55 kr. – en ekstra kærlig gestus til din firbenede ven.

Tilmeld dig her.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout