Maxi Zoo inviterer på romantisk gåtur

14-02-2020 15:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år kan du sammen med Maxi Zoo komme på en fælles gåtur med hunden

Copyright Ridehesten.com
Foto: Maxi Zoo

De lyserøde hjerter drysser ned fra himlen på den måde, som snefnuggene burde gøre her i vintermånederne. Blomsterhandlerne går ned med stress og chokoladevirksomhederne skruer væsentligt op for produktionen. Yes  det har netop været Valentindag. Måske har du fejret den med din udkårne, måske har du flirtet med en hemmelig flamme, eller måske nægter du at lade dig diktere af den amerikanske tradition. 

Søndag kan du gå en Valentins tur med hunden. Det kan du gøre sammen med Maxi Zoo, og mens I går, støtter du også lige Dyrenes Beskyttelse. Det er da også en slags kærlighed. 

I anledning af Valentinsdag  støtter Maxi Zoo vanen tro Dyrenes Beskyttelse. I år er støtten endnu engang øremærket alle de svigtede hunde, som hvert år kommer på internat fra dyreværnssager. Hundene kræver oftest en del træning, inden de er klar til at komme ud til den helt rigtige familie. 

Hos Dyrenes Beskyttelses internater får hver enkelt hund netop det behandlingsforløb tilrettelagt, som passer de fysiske behov for bevægelse og behov for dyrlægebehandling. Derudover bliver der planlagt et træningsforløb som netop støtter den enkelt hund, så den udvikler sig i en positiv retning og senere kan komme ud til en ny familie.

Sidste år var mere end 845 hunde samlet til en hyggelig gåtur, hvor der blev samlet 53.570 kr. ind til Dyrenes Beskyttelse og deres arbejde.

Du kan tilmelde dig gåturen, som finder sted i mange byer rundt om i Danmark, her

Læs også

Hundenes Valentines Day

11-02-2013 14:01, af Tine Luther
Foderfirmaet Oliver's har i anledning af Valentines Day konstrueret en gave til hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.