Vil man have udstillingens bedste hund i Roskilde, så er det åbenbart en god ide at have en hund i gruppe fem. For anden dag i træk blev det nemlig vinderen af gruppe fem, der løb med sejren.
For første gang nogensinde stod Falgreens Autumn Storm øverst på skamlen, da BIS-finalen blev afgjort. Tidligere på eftermiddagen havde han forvist gårsdagens BIS-vinder, Cabaka's Raw Power til andenpladsen i gruppe fem.
Og tror man så, at der er misundelse og sure miner fra gårsdagens vinder, så tror man forkert. På vej hen for at snakke med dagens vinder, stødte denne journalist på gårsdagens vinder Gitte Morell, der begejstret spurgte om ikke bare det var sejt, at gruppe fem havde vundet begge dage.
Fantastisk sportsånd.
Tilbage til vinderen. For det var en meget overrasket ejer og opdrætter, Louise Barrett, der stod ved siden af den sejrende Falgreens Autumn Storm.
- Det er vildt. Og det er specielt vildt, når det er en hund, man selv har opdrættet, lød det fra den glade vinder, som hurtigt kunne beskrive den smukke malamute.
- Han er en stor dreng med lidt for meget krudt i røven, siger hun og griner, hvorefter hun afslører, hvad det er han gør så godt.
- Han løber virkelig godt, han trækker godt, han er stærk og så har han et fantastisk temperament.
Vi siger stort tillykke til Falgreens Autumn Storm og Louise Barrett.
Du kan se de øvrige resultater her
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Vi ved jo godt, at alle er vindere, men altså der blev fundet nogle vindere i Store Ring i dag, og dem kan du se lige her
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene