Sterilisering af tæver

02-01-2011 07:56, af Anne Kristine Tollestrup
I USA er der gået trend i at sterilisere tæver i en tidlig alder. På den måde får man en hund fanget i en unghunds krop.
Copyright Ridehesten.com
Ikke alle hundeejere ønsker at deres tæve skal blive mor til at stor kuld hvalpe, og vælger derfor ofte at få tæven steriliseret. (Modelfoto: Hunden.dk/Tine Luther)

Når en tæve steriliseres, ønsker man at fjerne kønsdriften, derfor fjernes æggelederen og æggestokkene. I princippet ville det være nok at fjerne æggelederne, da man herved fjerner muligheden for drægtighed. Da man ønsker at stoppe hundens cyklus helt, så den ikke længere går i løbetid, fjernes også æggestokkene. Det har hidtil været skik at sterilisere tæven, når den havde gennemgået et par løbetider. Det vil sige oftest i 1 ½ års alderen eller ældre, da hunde typisk kommer i deres første løbetid, når de er mellem 7 og 12 måneder gamle. Denne tid for sterilisering er oftest valgt, da hunden er kommet gennem puberteten og er udvokset. På den måde hæmmes hundens udvikling mindst muligt. I USA mener man at kunne reducere risikoen for svulster i mælkekirtlerne, også kaldet brystkræft, ved at sterilisere hunden i en meget tidlig alder. Der er derfor startet en trend, der siger, at hunden skal steriliseres tidligst muligt og gerne allerede inden første løbetid. En så tidlig sterilisation vil gøre, at hundens østrogenproduktion aldrig rigtig kommer i gang. Derved vil man få en hund, der altid vil se hvalpet ud og aldrig rigtig vil blive voksen. Dog giver en tidlig sterilisation en større risiko for at hunden ældes hurtigere end en hund, der har gennemgået nogle løbetider. I 1700-tallet brugte man samme princip ved at kastrere drengebørn, der sang i kor, før deres stemme gik i overgang. På den måde kunne drengene altid synge meget høje toner, dog ville de aldrig få muligheden for at kunne få børn. Hvis man ser tingene i perspektiv i forhold til, hvordan hunden trives bedst, vil de fleste nok kunne se, at en gammel hund i en unghunds krop aldrig vil blive nogen drøm for hverken hund eller ejer. Kilde: dyrefondet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.