Det kan sagtens betale sig at gøre opmærksom på ønsker og forhåbninger, når det handler om Hundedagene på Rosenholm Slot. Arrangør Lotte Höhrmann har nemlig en helt særlig evne til at få tingene til at ske.
Det er endnu engang bevidst, nu hvor det bliver muligt for alle hunde med en DKK stamtavle at deltage i et skue under hundedagene.
– Efter stor forespørgsel om skue for alle DKK hunde, har Dansk Retriever Klub åbnet for muligheden, Så nu kan alle hunde med en DKK stamtavle tilmelde skuet d. 1 juni på Rosenholm Slot, lyder det begejstret fra Lotte Hörhmann.
– Lilleskov Slot, der står bag Hundedagene, har modtaget rigtig mange henvendelser vedr. muligheden for at deltage i et skue for alle DKK hunde. Vi drøftede dette med bla DRK region Syd, som tog en snak med dommer Kaj Falk Andreasen, der heldigvis havde mod på opgaven. Derfor er det nu muligt for ALLE racer at tilmelde sig skuet på Rosenholm Slot d 1/6, fortsætter hund.
Der er goodiebags til alle tilmeldte og masser af flotte præmier, så det er bare med at få tilmeldt.
Vi glæder os til at se en masse dejlige hunde, jubler Lotte Höhrmann.
OBS. Da det ikke er tilladt for en specialklub at holde skue for alle racer, bliver dette skue alligevel ikke for alle racer.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs
Det skulle have været et af årets hundehøjdepunkter. Men nu er det aflyst på grund af corona. Arrangør lover at vende tilbage i 2021 med et endnu større arrangement
Skal du ud at løbe i pinsen? Så er Vilhelmsborg stedet, du skal finde. Her bliver der nemlig masser af muligheder for at få rørt pinsedellerne
Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen
Har du hanhund, er det nu, det er en god ide at holde godt fast i snoren. Når hunhundene først kommer i løbetid, glemmer hanhundene hurtigt alt det, de har lært om at komme, når ejeren kalder på gåturen. Selv det at blive i haven kan for nogle hanhunde også blive sat på prøve. Hundeekspert fra Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade eller parrer naboens hunhund ved en fejl
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.