At være involveret i bilulykke er en frygtelig oplevelse. Heldigvis er biler blevet meget sikre, og vi sidder allesammen spændt fast i en sikkerhedssele, så risikoen for, at vi kommer alvorligt til skade er blevet mindre.
Men hvad med vores hunde?
I Danmark er der ingen lov, der siger, at hunde skal spændes fast under kørsel, selvom der findes geniale hundeseler, som kan sikre hundene bedre, hvis uheldet er ude.
I vores nabolande findes reglerne allerede. I Sverige skal hunden være sikret under kørslen, f.eks. ved at anvende transportbur eller speciel sikkerhedssele. Hvis du transporterer hunden i bur, er der krav til burets størrelse, og det kan medføre en bøde, hvis buret er for småt. Reglerne gælder også selv om du blot er på gennemrejse til f.eks. Bornholm.
I Tyskland betragtes dyr som transport af gods, og de skal derfor sikres forsvarligt under kørslen. Overholdes det ikke, kan det udløse en bøde. (Artiklen fortsætter under spørgeskemaet)
Og der er flere gode grunde til, at hundene skal spændes fast. For det første er der dyrenes sikkerhed, men det har faktisk også noget at sige for vores egen sikkerhed, om de er spændt fast.
Prøv denne quiz og se, om du ved, hvor meget din hund kan ramme med, hvis du kolliderer med 90 km/t.
Så skete det igen. Torsdag sad en hund i brandvarm bil i mindst 12 minutter. Det er ikke i orden
Tirsdag eftermiddag måtte en forbipasserende tilkalde politiet for at få reddet hunde ud af en varm bil
Hvad gør du, hvis uheldet er ude og din hund bliver ramt af en bil?
Øverst på skamlen efter en varm dag i Rønne stod Pi Johanne Rasmussen med hendes Chic Choix Parti Celebris, der ifølge hende er noget nær den perfekte hund
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER
Kender du det der lille særlige ryk med øjenbrynet, en hund kan foretage? Her kan du læse lidt om det
Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale
Rigtig mange hunde har fundet vej til udstillingen på Bornholm. Det er svært ikke at blive bjertaget af de mange hunde, det fantastiske vejr og den dejlige solskinsø
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
En imponerende bedrift af Sara DeAngelis har netop afgjort årets juniorhandlerkonkurence, selvom der er tre konkurencer tilbage
I godt seks år har BR Roset leveret rosetter til Dansk Kennel Klubs udstillinger. I dag havde ejer Betina Larsen en særlig roset til DKK