Så er det igen tid til HUNDEN

14-06-2022 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com

 

Så er det igen tid til at modtage DKK’s medlemsblad HUNDEN. Igen indledes bladet med et tilbageblik på DKK gennem tiden. Vi er kommet til årene 1946 til 1957, som blandt andet bød på jubilæum og takt og tone på udstillinger.

Har du lyst til at gøre hunden lidt flov, så kan du følge Zara Zachariasens tips til træning, som denne gang handler om at få hunden til at spille flov.

Forsiden prydes af en smuk korthåret hønsehund, og det skyldes, at vi i dette nummer af HUNDEN har et raceportræt med den korthårede hønsehund. Her kan du læse om, hvordan racen er opstået, og hvordan den er i dag.

15. maj gik Charlotte Høgfeldt Schütt bort. Hun blev ansat i DKK i 2010 i forbindelse med Verdensudstillingen. Og siden har hun været en vigtig og vellidt medarbejder i Dansk Kennel Klub. Direktør Jens Glavind har skrevet et smukt mindeord til Charlotte. 

I 2023 er Danmark vært ved Europaudstillingen, og i den forbindelse søger Dansk Kennel Klub ringpersonale. I dette nummer af HUNDEN kan du læse lidt om, hvordan det er at være ringpersonale.

Forsikringer er måske ikke det mest sexede emne, men Lotte Evers fra Agria har skrevet en rigtig fin og spændende artikel om om lovpligtig ansvarsforsikring eller udvidet ansvarsforsikring. 

Du får også en stor reportage fra udstillingen i Roskilde. Her kan du læse om alt fra de glade vindere til skattejagten, der blev væk, den første gang som udstiller, odderhunde, dansk/svensk gårdhund og den gode Wilfred Olsens reaktioner på udstillingen. Spoileralert: Han var glad. 

Der er billeder af alle vinderne fra Store Ring, og kigger du nærmere på billede nummer 14, kan du se, at det til tider var lidt vådt i Roskilde. Her er det Vibe Borregaard Madsen, der forsøger at glædes over sejren trods en vidtåben himmel.

Du får også Min hverdag med hunden, og så kan du læse om dyrlægestuderende, der overværer hvalpefødsler hos DKK-opdrættere. 

Peter Sandøe har en artikel om skilsmissehunde, for hvad gør man egentlig, når man går fra hinanden og står der med en hund, som begge gerne vil have?

Klummen er skrevet af Birgitte Lous fra Kreds 8. 

Der skulle altså være lidt for enhver smag i dette nummer af HUNDEN, og vi håber, I vil tage godt imod det. 

 

Læs også

Hundens Dag fejres over hele landet på lørdag

02-06-2025 16:35, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Fra ar på skulderen til armene i vejret

20-05-2025 08:35, af Cecilie Friis Amstrup

Grand danoisen med det store hjerte og den smittende glæde overvandt både modgang og fysiske ar for at nå til tops i udstillingsringen

HUNDEN udkommer i denne uge

19-04-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad

Vi med hund lukker

06-06-2018 15:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter at have været et vigtigt blad for mange hundeejere i flere år, har Nordjyske Medier valgt at lukke Vi med hund. Det sidste nummer er netop udkommet

Fredagsquiz: Hvad ved du om borderterrier

25-05-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz

Glæd dig til det kommende blad

04-04-2018 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet

Galleri: Hunde ved havet

27-10-2018 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Torsdag var vi i Nordjylland for at interviewe et par dejlige hundemennesker til næste blad. Havet ved Blokhus trak også, og det gjorde det også i hundelufterne. Det kom der følgende lidt anderledes hundebilleder ud af

Felix, Viggo og Vilhelmsborg

11-10-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om

Mentalbeskrivelser, hundearv og Roskilde

17-06-2019 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN kommer på gaden i denne uge. Glæd dig til et blad med meget forskelligt læsestof

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.