Så er det igen tid til HUNDEN

14-06-2022 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eller torsdag kan du forvente at modtage det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Copyright Ridehesten.com

 

Så er det igen tid til at modtage DKK’s medlemsblad HUNDEN. Igen indledes bladet med et tilbageblik på DKK gennem tiden. Vi er kommet til årene 1946 til 1957, som blandt andet bød på jubilæum og takt og tone på udstillinger.

Har du lyst til at gøre hunden lidt flov, så kan du følge Zara Zachariasens tips til træning, som denne gang handler om at få hunden til at spille flov.

Forsiden prydes af en smuk korthåret hønsehund, og det skyldes, at vi i dette nummer af HUNDEN har et raceportræt med den korthårede hønsehund. Her kan du læse om, hvordan racen er opstået, og hvordan den er i dag.

15. maj gik Charlotte Høgfeldt Schütt bort. Hun blev ansat i DKK i 2010 i forbindelse med Verdensudstillingen. Og siden har hun været en vigtig og vellidt medarbejder i Dansk Kennel Klub. Direktør Jens Glavind har skrevet et smukt mindeord til Charlotte. 

I 2023 er Danmark vært ved Europaudstillingen, og i den forbindelse søger Dansk Kennel Klub ringpersonale. I dette nummer af HUNDEN kan du læse lidt om, hvordan det er at være ringpersonale.

Forsikringer er måske ikke det mest sexede emne, men Lotte Evers fra Agria har skrevet en rigtig fin og spændende artikel om om lovpligtig ansvarsforsikring eller udvidet ansvarsforsikring. 

Du får også en stor reportage fra udstillingen i Roskilde. Her kan du læse om alt fra de glade vindere til skattejagten, der blev væk, den første gang som udstiller, odderhunde, dansk/svensk gårdhund og den gode Wilfred Olsens reaktioner på udstillingen. Spoileralert: Han var glad. 

Der er billeder af alle vinderne fra Store Ring, og kigger du nærmere på billede nummer 14, kan du se, at det til tider var lidt vådt i Roskilde. Her er det Vibe Borregaard Madsen, der forsøger at glædes over sejren trods en vidtåben himmel.

Du får også Min hverdag med hunden, og så kan du læse om dyrlægestuderende, der overværer hvalpefødsler hos DKK-opdrættere. 

Peter Sandøe har en artikel om skilsmissehunde, for hvad gør man egentlig, når man går fra hinanden og står der med en hund, som begge gerne vil have?

Klummen er skrevet af Birgitte Lous fra Kreds 8. 

Der skulle altså være lidt for enhver smag i dette nummer af HUNDEN, og vi håber, I vil tage godt imod det. 

 

Læs også

Mysteriet om de logrende julehaler. Hvad ser hundene julenat?

24-12-2025 11:00, af Anne Egede

En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Vi søger fortsat et panel

05-05-2021 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er dit hoved fyldt med ideer til Magasinet HUNDEN, så er det her du skal læse med

Nu kan du få din historie i Magasinet HUNDEN

04-07-2018 13:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter

Ny bog: Ghitas tanker om livet og dyrene

23-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrefondet har udgivet en flot og tankevækkende bog med Ghita Nørbys tanker, som tidligere har været udgivet i fondets blad

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Galleri: Hunde ved havet

27-10-2018 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Torsdag var vi i Nordjylland for at interviewe et par dejlige hundemennesker til næste blad. Havet ved Blokhus trak også, og det gjorde det også i hundelufterne. Det kom der følgende lidt anderledes hundebilleder ud af

Felix, Viggo og Vilhelmsborg

11-10-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om

Mentalbeskrivelser, hundearv og Roskilde

17-06-2019 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det nye HUNDEN kommer på gaden i denne uge. Glæd dig til et blad med meget forskelligt læsestof

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet