Så er det igen tid til at modtage DKK’s medlemsblad HUNDEN. Igen indledes bladet med et tilbageblik på DKK gennem tiden. Vi er kommet til årene 1946 til 1957, som blandt andet bød på jubilæum og takt og tone på udstillinger.
Har du lyst til at gøre hunden lidt flov, så kan du følge Zara Zachariasens tips til træning, som denne gang handler om at få hunden til at spille flov.
Forsiden prydes af en smuk korthåret hønsehund, og det skyldes, at vi i dette nummer af HUNDEN har et raceportræt med den korthårede hønsehund. Her kan du læse om, hvordan racen er opstået, og hvordan den er i dag.
15. maj gik Charlotte Høgfeldt Schütt bort. Hun blev ansat i DKK i 2010 i forbindelse med Verdensudstillingen. Og siden har hun været en vigtig og vellidt medarbejder i Dansk Kennel Klub. Direktør Jens Glavind har skrevet et smukt mindeord til Charlotte.
I 2023 er Danmark vært ved Europaudstillingen, og i den forbindelse søger Dansk Kennel Klub ringpersonale. I dette nummer af HUNDEN kan du læse lidt om, hvordan det er at være ringpersonale.
Forsikringer er måske ikke det mest sexede emne, men Lotte Evers fra Agria har skrevet en rigtig fin og spændende artikel om om lovpligtig ansvarsforsikring eller udvidet ansvarsforsikring.
Du får også en stor reportage fra udstillingen i Roskilde. Her kan du læse om alt fra de glade vindere til skattejagten, der blev væk, den første gang som udstiller, odderhunde, dansk/svensk gårdhund og den gode Wilfred Olsens reaktioner på udstillingen. Spoileralert: Han var glad.
Der er billeder af alle vinderne fra Store Ring, og kigger du nærmere på billede nummer 14, kan du se, at det til tider var lidt vådt i Roskilde. Her er det Vibe Borregaard Madsen, der forsøger at glædes over sejren trods en vidtåben himmel.
Du får også Min hverdag med hunden, og så kan du læse om dyrlægestuderende, der overværer hvalpefødsler hos DKK-opdrættere.
Peter Sandøe har en artikel om skilsmissehunde, for hvad gør man egentlig, når man går fra hinanden og står der med en hund, som begge gerne vil have?
Klummen er skrevet af Birgitte Lous fra Kreds 8.
Der skulle altså være lidt for enhver smag i dette nummer af HUNDEN, og vi håber, I vil tage godt imod det.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Torsdag var vi i Nordjylland for at interviewe et par dejlige hundemennesker til næste blad. Havet ved Blokhus trak også, og det gjorde det også i hundelufterne. Det kom der følgende lidt anderledes hundebilleder ud af
Dyrefondet har udgivet en flot og tankevækkende bog med Ghita Nørbys tanker, som tidligere har været udgivet i fondets blad
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
Er dit hoved fyldt med ideer til Magasinet HUNDEN, så er det her du skal læse med
Det nye HUNDEN kommer på gaden i denne uge. Glæd dig til et blad med meget forskelligt læsestof
I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz
Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.