Så er det igen tid til at modtage DKK’s medlemsblad HUNDEN. Igen indledes bladet med et tilbageblik på DKK gennem tiden. Vi er kommet til årene 1946 til 1957, som blandt andet bød på jubilæum og takt og tone på udstillinger.
Har du lyst til at gøre hunden lidt flov, så kan du følge Zara Zachariasens tips til træning, som denne gang handler om at få hunden til at spille flov.
Forsiden prydes af en smuk korthåret hønsehund, og det skyldes, at vi i dette nummer af HUNDEN har et raceportræt med den korthårede hønsehund. Her kan du læse om, hvordan racen er opstået, og hvordan den er i dag.
15. maj gik Charlotte Høgfeldt Schütt bort. Hun blev ansat i DKK i 2010 i forbindelse med Verdensudstillingen. Og siden har hun været en vigtig og vellidt medarbejder i Dansk Kennel Klub. Direktør Jens Glavind har skrevet et smukt mindeord til Charlotte.
I 2023 er Danmark vært ved Europaudstillingen, og i den forbindelse søger Dansk Kennel Klub ringpersonale. I dette nummer af HUNDEN kan du læse lidt om, hvordan det er at være ringpersonale.
Forsikringer er måske ikke det mest sexede emne, men Lotte Evers fra Agria har skrevet en rigtig fin og spændende artikel om om lovpligtig ansvarsforsikring eller udvidet ansvarsforsikring.
Du får også en stor reportage fra udstillingen i Roskilde. Her kan du læse om alt fra de glade vindere til skattejagten, der blev væk, den første gang som udstiller, odderhunde, dansk/svensk gårdhund og den gode Wilfred Olsens reaktioner på udstillingen. Spoileralert: Han var glad.
Der er billeder af alle vinderne fra Store Ring, og kigger du nærmere på billede nummer 14, kan du se, at det til tider var lidt vådt i Roskilde. Her er det Vibe Borregaard Madsen, der forsøger at glædes over sejren trods en vidtåben himmel.
Du får også Min hverdag med hunden, og så kan du læse om dyrlægestuderende, der overværer hvalpefødsler hos DKK-opdrættere.
Peter Sandøe har en artikel om skilsmissehunde, for hvad gør man egentlig, når man går fra hinanden og står der med en hund, som begge gerne vil have?
Klummen er skrevet af Birgitte Lous fra Kreds 8.
Der skulle altså være lidt for enhver smag i dette nummer af HUNDEN, og vi håber, I vil tage godt imod det.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Dyrefondet har udgivet en flot og tankevækkende bog med Ghita Nørbys tanker, som tidligere har været udgivet i fondets blad
Torsdag var vi i Nordjylland for at interviewe et par dejlige hundemennesker til næste blad. Havet ved Blokhus trak også, og det gjorde det også i hundelufterne. Det kom der følgende lidt anderledes hundebilleder ud af
I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz
Har du en god historie med din hund, så kan du sende den til os, og det kan være, den finder vej til bladets spalter
Det nye HUNDEN kommer på gaden i denne uge. Glæd dig til et blad med meget forskelligt læsestof
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.