Mødestedet var Hjallerup Markedsplads for Danmarksmesterskabet for stående jagthunde 2017. Herefter gik turen ud i terrænet, som i dagens anledning var en varierende buffet med store åbne marker med stub, græs og efterafgrøder, mindre marker med græs og stub og lidt specielt juletræskultur. Først på dagen var der næsten vindstille og overskyet, men senere kom der frisk vind og vekslende skydække, og tørvejr hele vejen igennem.
De deltagende hunde til Danmarksmesterskabet bestod af 24 hunde i de engelske racer og 24 hunde i de kontinentale racer. Et stærkt felt som viste jagthundearbejde af høj kvalitet. De engelske racer blev bedømt af Ole Dahl Madsen (ordførende), Flemming Sørensen og Poul Aagaard Sørensen. De kontinentale racer blev bedømt af Ove Nissen Nielsen (ordførende), Bjarne Axelsen og Uffe Jacobsen.
Resultater
Vinderliste engelske racer:
1.-vinder: Engelsk setter Tobølbjergs Sus, Søren Gottfredsen, Horsens
2.-vinder: Pointer Frierfjordens Randi, Jens Have, Holstebro
3.-vinder: Pointer Fugledes Tinka, Flemming Sørensen, Tønder
4.-vinder: Breton Engbjergvejs Fanch, Asger Bak, Thisted
5.-vinder: Engelsk Setter Otis, Tue Winther Iversen, Randers
6.-vinder: Breton Grands Uniq Itro, Jens Hansen, Jerup
Vinderliste kontinentale racer:
1.-vinder: Ruhår Line, H.C. Clausen, Esbjerg
2.-vinder: Korthår Petermans N-Emmie, John Okholm, Hedensted
3.-vinder: Korthår Ørstedmarks Cita, Jørn Rasmssen, Sommersted
4.-vinder: Korthår Ørstedmarks Kaya, Jan Pico Sørensen, Lille Skensved
5.-vinder: Ruhår Bandit, Kaj Verner Nielsen, Snedsted
6.-vinder: Ruhår Katholts Gustav, Peter Pedersen, Roskilde
Kilde: FJD - Klubber for stående jagthunde
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.
Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende
Tina Bjørslev og Camagis Vilas er debutanter i DM. Vilas viste dog ingen nerver, da han løb sit livs bedste løb i lydighed klasse 1
Flotte præstationer i rally her til formiddag. Vi har fanget nogle af dem på foto
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I weekenden var der DM i IGP3 i Hobro. Det blev et flot mesterskab, skønt det var lidt koldt at være tilskuer
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En arbejdsskade vendte op og ned på Mai-Britts liv. Ensomheden truede – men en brun labrador blev begyndelsen på en ny hverdag fyldt med glæde, fællesskab og firebenede venner
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efteråret er lig med græskar, og det er ikke kun vi mennesker, der kan nyde godt af de flotte orange frugter. Græskar er nemlig også både sunde og velsmagende for mange hunde – og så kan de bruges til alt fra godbidder til et ekstra boost i madskålen
I Dansk Trækhundeklub handler det om mere end fart og konkurrence – det handler om samarbejdet mellem hund og fører
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025