Hundene boltrede sig på Store Hestedag

05-09-2012 09:02, af Tine Luther
Den forgangne weekend lagde Roskilde Dyrskueplads arealer til Store Hestedag. Udover heste kunne man opleve forskellige hundesportsdiscipliner, prøve noget selv med sin hund – og så var der DM i agility. I denne nyhed kan du se DM-resultater, Myndeklubbens video og billeder fra Store Hestedag.

Flere end 16.000 mennesker lagde vejen forbi Store Hestedag, hvilket er mere end 3000 flere end sidste år. En række specialklubber havde stand, og Myndeklubben sørgede for, at man kunne komme med sin hund og lade den prøve lure coursing. Det er en disciplin, mynderne, der jager på synet, i den grad kan lide. En kunstig hare (plasticpose) trækkes af en maskine i et ”bevægelsesmønster”, der er identisk med en hares. Forskellige racer prøvede kræfter med lure coursing, og det var pudsigt, hvor forskelligt de reagerede. En lille chihuahua, der har muse/rottejagt i generne var rigtig god til det. Omvendt kunne en labrador – der jo er en decideret jagthund – ikke se pointen i coursing. Labradoren er skabt til at samarbejde med sin fører – den er slet ikke vant til at skulle løbe efter vildt på egen hånd, og derfor pakkede den sammen og forlod den kunstige hare. SE BL.A. LURE COURSING–KLIP I MYNDEKLUBBENS VIDEO – KLIK PÅ LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE. SE OGSÅ MASSER AF BILLEDER FRA STORE HESTEDAG VIA LINK UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE. DM i agility Eftersom agility er hundenes pendant til ridebanespringning, passede det som fod i hose at afholde DM på Store Hestedag. Som det altid er tilfældet omkring agilityringene var der også her masser af liv og gang i den. Der blev konkurreret i tre forskellige klasser: lille hund, mellem og stor. Mange mestre skulle findes, for der var både individuelle- og holdmesterskaber. DANMARKSMESTRE 2012 DM individuelt, lille Lillian Rose med Mille, dværgpuddel DM individuelt, mellem Pia Metz med Lucky, shetland sheepdog DM individuelt, stor Ann-britt Holmegaard med Gravlund Dj, border collie Danmarksmestre for hold Lille: Sscz..sheltierne kommer Mellem: Pozq Stor: New Force SE FLERE RESULTATER VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.