Ny teknologi bag sund kost til hunde

26-03-2012 14:04, af Tine Luther
Farmina Pet Foods har udviklet det nye tørkostfoder ”Ecopet Natural”.
Copyright Ridehesten.com

Om det nye foder fortæller Farmina: Vigtig i sammensætningen af ”Ecopet Natural” er den naturlige probiotika–bakterie, der støtter fordøjelsessystemet, styrker immunforsvaret og giver hunden en flot pels. Det er en bakterie, som virker optimalt på hunden efter 4 uger, hvor de gode bakterier har formeret sig op til 100 gange. Derudover er alle Ecopet Natural produkterne vacuum coated. Det gør, at både vitaminer, mineraler og gode olier ligger coated uden på foderet, hvilket er både lækkert og meget appetitligt for hunden. En afbalanceret kost Foderet findes i flere varianter, uanset hvilken variant man vælger, er foderet baseret på naturlige råvarer, der er behandlet omhyggeligt, så deres gode egenskaber kommer hunden til gavn. Proteinerne kommer fra æg, kylling, lam og fisk, hvor der fx er tale om fisk af skandinavisk oprindelse, der udelukkende er fanget i havet og aldrig er fra opdræt. Essentielt fedt, som skal give hunden energi, stammer enten fra kødet eller vegetabilske olier. Derudover er det som mennesket vigtigt for hunden, at den får kost med den rette mængde fiber, fordi det har betydning for fordøjelsen. Fungerer fordøjelsen optimalt, er der skabt de bedste betingelser for, at hunden optager alt det gode fra foderet. Med systemet Long Life Vitamins er det nye Ecopet Natural, som noget helt unikt tilført vitaminer fra frugt og grøntsager efter presningen. Her kan nævnes, at der eksempelvis er rødbedemos i en af varianterne, som ikke alene indeholder vitaminer, men også er en god kilde til fiber. 100 % tilfredshedsgaranti! Ud over den komplette sammensætning i foderet, er det for Farmina vigtigt at udvikle foder, der både har en lang levetid og en optimal friskhed. Her spiller teknologien, en meget stramt styret produktion og en omfattende kvalitetskontrol en væsentlig rolle. Det betyder at der på hele den nye serie Ecopet Natural serie er 100 % tilfredshedsgaranti!! Det tør vi godt give, da vi igennem længere tid har testet og erfaret at den nye vacuum coating og de friske råvarer, gør at hundene elsker dette nye foder, siger Poul Fabricius, Farmina Denmark A/S. Lidt men godt For Ecopet Natural gælder det samme som for mange andre kvalitetsprodukter. Det er et Premiumfoder, og hundeejere kan fodre ud fra princippet: Lidt men godt. Foderet har en høj optagelsesevne, hvilket betyder mindre mængde og dermed en optimal god fodringsøkonomi. Ecopet Natural fås i 2,5 og 12 kg poser i fire forskellige varianter: Hvalp, voksen, fisk og lam og i pillestørrelserne mini, normal og maxi. Produktet introduceres for forhandlere over hele landet i april og vil være i handel primo maj. En pose 12 kg. Ecopet Natural Voksen foder vil komme til at koste ca. 400,00 kr.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.