Dansk Kennel Klub er en interesseorganisation for alle hundeejere – på tværs af hunderacer og interesser indenfor hundesporten, både for dem med og uden stambog, og for dem, der opdrætter og for dem, der slet ikke har hund men blot interesse for hunde.Og nu har DKK fået et ny og flot hjemmeside, hvor du nemt og hurtigt kan læse mere om Dansk Kennel Klub. Se her.
Bro til Hundeweb
Den største og mest banebrydende ændring på det nye dkk.dk er, at de har taget de første spadestik til at integrere større dele af hundeweb.dk og købhund.dk på dkk.dk. Det betyder, at der nu kan trækkes de mange millioner data, der ligger gemt i databasen på hundeweb, direkte over på dkk.dk. Dette vil bl.a. fremgå af den nye funktion på forsiden, Det sker, der viser alle de mange tusind aktiviteter, der bliver føjet ind i hundeweb - udstillinger, skuer, lydighedsprøver, agility, kørekort til hund-træning – stort set alt det, medlemmerne kan melde sig til, vil automatisk blive vist på Det sker-sektionen på forsiden.
Hundeleksikon
En ny feature er Hundeleksikon, som på raceniveau henvender sig til alle helt fra nybegynder udi hundeverdenen til den mest hardcore opdrætter . Herfra er der desuden direkte links til opdrættervejviseren på hver enkelt race, ligesom der også her har mulighed for at vise hvalpe til salg i hver enkelt race.
Masser af medlemsfordele
Som medlem af DKK får du magasinet HUNDEN 10 gange årligt. Et hundemagasin fyldt med faglige artikler, nyt fra hundevsportens verden, portrætter af andre hundetosser og reportager fra alle DKK-udstillinger og selvfølgelig masser af flotte billeder af skønne hunde.
Medlemsfordelene ved DKK tæller også personlig rådgivning af DKK's dygtige jurist og mangeårig erfarne hundekonsulenter. Du får masser af mulighed for at deltage i kurser, uddannelse og hundetræning landet over. Derudover får du på Agria Dyreforsikrings produkter og yderligere rabat på udvalte hoteller, sommerhuse, benzin og færgeafgange.
DKK har også hjemmesiden http://koebhund.dk/ hvor du kan læse meget mere om de forskellige hunderacer og lade dig inspirere og måske finde din nye bedste firbenede ven.
Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Integrationsministeriet har sammen med Miljø- og Fødevareministeriet præsenteret et nyt lovforslag, hvor importerede hunde skal gennem en test for få lov at blive i landet. Denne nyhed var naturligvis en aprilsnar
Når en hund forsvinder, er det ofte en hjerteskærende nyhed. Men her er en historie, der heldigvis endte godt, og sjovt
Fremover vil vi hver fredag offentliggøre en quiz om en bestemt race af hunde. Fakta om hundene er taget fra Dansk Kennelklubs hjemmeside og burde derfor være ret præcise. Denne uge handler quizzen om beaglen
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse