Myggene er over os, og i år er et særligt slemt myggeår. Det kan spolere både hund og ejers oplevelser ude i naturen.
Myggene efterlader plagsom og irriterende kløe efter deres stik, og nogle får endda blærer og hævelser i huden og måske en inflammation. Det kan være starten på et hotspot, fordi hunden konstant slikker på det irriterede område.
Nogle mennesker derimod kan være så generet med voldsomme hævelser, at de måske ikke engang kan få en sko på, hvis de er blevet stukket på foden. Det skyldes ofte, at de er overfølsomme overfor myggene, så myggestikkene forårsager en betændelsestilstand, en inflammation.
Men fortvivl ikke. Her er et punkt, der har vist sig effektivt i forhold til at holde myggene væk.
Myggestik og B-vitaminer
Du kan støtte punktet ved at give B-vitaminer til både dig selv og din hund. Hvis I spiser B1-vitamin (thiamin) vitamin, har myggene ikke lyst til at være i nærheden af jer. I får nemlig en speciel lugt, som kun myggene kan lugte, og den bryder de sig ikke om.
Voksendosis er 2 stk. 50 mg tabletter morgen, middag og aften.
Hunden skal have barnedosis som er er 2 stk. 50 mg tabletter både formiddag og eftermiddag.
Husk samtidig at tage et B-vitaminkompleks, der indeholder alle B-vitaminerne.
Du behøver ikke at være nervøs for om I får for meget B-vitamin. Overdosis af B-vitaminer hos hunde og katte er ikke et problem i praksis, fordi B-vitaminerne er vandopløselige og derfor udskilles med urinen.
Sådan hjælper du din hund og din selv mod myggestik og kløe
Sådan gør du på dig selv: Punktet sidder på indersiden af begge fødder lige under ankelknoen. Sæt en finger på spidsen af ankelknoen. Lad den falde direkte ned under knoen, så der er ca. 1 cm. til spidsen af ankelknoen. Her mærker du en lille fordybning, og heri ligger punktet.
Tryk minimum 40 sekunder på punktet. Gentag gerne mange gange om dagen.
Mere om zoneterapi til hunde og katte
Du kan læse meget mere om zoneterapi til hunde og den 1-årige dyrlægecertificerede uddannelse til hundezoneterapeut på www.sanocanis.dk
Her kan du også læse om de bøger, jeg har skrevet om zoneterapi til hunde og katte.
Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Vivian Birlie har haft en rigtig hård oplevelse med sin hund Alma. Her fortæller hun om den svære tid
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.