Modehunde gennem 10 årtier

30-05-2012 12:26, af Tine Luther
Hundemoden skifter med jævne mellemrum. Mange kan huske, da Lassiefilmene gjorde collien populær og da kendisser som Paris Hilton gjorde den lille chihuahua til et ”must have” for mange unge piger. Men hvad sker der, når en race pludselig bliver populær? Det kan man høre mere om på Hundens Dag lørdag den 2. juni i Tivoli Friheden, hvor kan man møde disse og masser af andre, dejlige hunde.

Hundens Dag i Tivoli Friheden er efterhånden blevet en hyggelig tradition. Her kan de firbenede mødes med en masse andre hunde og deres mennesker kan tilbringe et par hyggelige timer i selskab med andre hundeglade mennesker. Og så kan man hvert år få spændende, faglig viden om hunde. Dagen indledes med den traditionelle raceparade, hvor alle flinke hunde er velkomne til at deltage, og hvor der i år vil være mindst 50 racer repræsenteret. Enhver, som har en hund, opfordres til at komme og gå med i paraden. Man følges sammen med andre med samme slags hund, så gæsterne i haven kan danne sig et godt indtryk af den pågældende race. Og der er selvfølgelig også plads til hunde, som ikke tilhører en bestemt race. Turen går rundt i haven med afgang fra den østlige port kl. 13.00. Paraden slutter foran scenen. Har du en modehund fra de sidste 100 år? Hvis du har en af følgende 10 racer, kan du derefter – ca. kl. 13.20 komme med på scenen: 1920erne Grand danois 1930erne Skotsk terrier 1940erne Dansk/svensk gårdhund 1950erne Collie 1960erne Cocker spaniel 1970erne Schæferhund 1980erne Dalmatiner 1990erne Labrador 2000erne Chihuahua 2010erne Coton de tulear, bichon havanais, bichon frisé, bolognese Hvis du også klæder dig ud, så du illustrerer ”din hunds årti”, kan du være med i lodtrækningen om flotte præmier Her præsenterer adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen, Dansk Kennel Klub, og bl.a. kendt fra Aftenshowet frem til ca. kl. 14 de 10 racer, som i særlig grad har ”tegnet” hver sit årti. Mange mennesker er tilbøjelige til at kun at fokusere på en hunds udseende, når de vælger race. Ikke mindst, hvis de lader sig rive med af en modebølge. ”Og så kan man nemt komme galt af sted, og det vil vi gerne bidrage til at undgå,” siger Lise Lotte. Agility, quiz og hundesnak Dagen byder også på agility (ved søen, ca. kl. 14), hvor man både kan se dygtige, lokale hundefolk give opvisning og selv få lejlighed til at forsøge sig med egen hund. Man kan også teste sin hundeviden i årets præmiequiz og få en god hundesnak i Dansk Kennel Klubs informationsstand. Standen er åben mellem kl. 11.30 og 15.00.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.