Hvad driver et menneske til at hapse en fremmed hund fra hundekrogen udenfor den lokale Fakta? Det var et af de spørgsmål en 38-årig mand måtte svare på, da politiet mandag fandt frem til ham i efterforskningen af en hundenapning i Skive.
– Han fortalte, at han tænkte, det var en fin hund, han gerne ville have til kærestens samling, for så havde hun både en hvid og en sort lille hund, siger politiassistent Niels Bach fra lokalpolitiet i Skive til Skive Folkeblad.
Politiassistenten opfordrer desuden til, at man ikke lader sin hund stå uden for en forretning uden dog at komme ind på, hvad man så skal gøre, når man har hunden med ud at handle.
Med pågribelsen af den 38-årige skibonit kan der nu sættes et punktum i sagen om den tyveriet af lille hvide Oliver, der skete lørdag den 30. marts, da Olivers ejer Merete Jacobsen var ude at handle. Hun fandt dog hurtigt sin hund igen, da den kom frem fra et fremmed hus, mens Merete Jacobsen ledte efter den.
Lørdag forsvandt Oliver, en west highland white terrier, fra hundekrogen ved Fakta i Skive.
Herhjemme tyder meget på, at der er sket en stigning i antallet af hundetyverier under coronakrisen. I England har man tal på stigningen
Den nyoprettede specialiserede Dyrevelfærdsenhed i Nordjyllands Politi rykkede på baggrund af en borgerhenvendelse i går, 4. juli 2019, ud til en adresse i Hadsund. Her fandt man flere hunde af racen fransk bulldog, staffordshire bull terrier under forhold, der peger på systematisk avl
Så er det igen tid til fredagsquiz. Denne gang om den smukke airedale terrier
Flere følelser er på spil, når et kæledyr forsvinder, og derfor bør lovgivningen skelne mellem døde ting og levende væsner, lyder det fra både minister og dyreorganisationer.
Den er fin og elegant. Det er en ruhåret fox terrier, men hvad ved du egentlig om racen?
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.
Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse