Oliver, som er en halvandet år gammel west highland white terrier forsvandt lørdag, mens ejeren, Merete Jacobsen var i Fakta for at handle.
Den hvide hund var blevet parkeret med snoren om en hundekrog uden for butikken.
Men da Merete Jacobsen kom ud af butikken igen, var hunden ingen steder at se.
- Den kan ikke selv komme af krogen, som sidder fast i en ring i hundesnoren, som igen sidder i en sele. Det hele er væk, konstaterede Merete Jacobsen, da hun blev interviewet til Skive Folkeblad om episoden.
- Desuden er den vant til at stå dernede. Jeg er dernede næsten hver dag, fortsatte hun.
Nu har historien heldigvis fået en lykkelig slutning.
Det skete efter, at ejeren, Merete Jacobsen, selv tog affære efter at et vidne havde meldt sig og givet et signalement af en ung mand, som vidnet havde set tage Oliver fra hundeparkeringen foran Fakta kort før klokken 11 lørdag formiddag.
- Jeg er lykkelig for at have fået ham tilbage, siger Merete Jacobsen.
Hun gik ned i et kvarter, hvor andre havde meldt, at de havde set et par gå tur med en lille hvid hund, og ved at snakke med folk på vejen, fandt hun frem til en adresse, hvor hun kaldte på hunden, som straks kom springende.
En mand kom også frem, og han indvilligede i at række hunden over til sin rette ejer.
Han nægtede dog, at han havde taget hunden, og det gjorde en anden mand, der befandt sig på adressen også.
Sagen er nu igen meldt til politiet som tyveri, oplyser Merete Jacobsen.
Nye data fra Agria Dyreforsikring dokumenterer et markant følelsesmæssigt og kulturelt skifte i danskernes forhold til deres kæledyr. Alligevel sidestilles dyr fortsat med "ting" i dansk lovgivning – en juridisk virkelighed, der er ude af trit med befolkningens syn på dyr som sansende og uundværlige familiemedlemmer.
Flere følelser er på spil, når et kæledyr forsvinder, og derfor bør lovgivningen skelne mellem døde ting og levende væsner, lyder det fra både minister og dyreorganisationer.
Torsdag var der indbrud i Birgit Seloys hus på Lolland. Her stjal tyvene blandt andet to mops hvalpe
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?