Løverne gik i hundene

03-01-2020 11:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jakob Vind

Det er x-factor for iværksættere. Man går ind og serverer sin ide for fem sultne løver, der enten siger ja eller nej til at investere penge i ens projekt.

Da sæsonens første afsnit rullede over skærmen torsdag aften, var vi hundeglade folk heldige, fordi der var hunde med.

Den første person, der trådte op foran løverne, var nemlig Lissen Marschall, der står bag Siccaro. Hun var dog ikke alene på trægulvet for ind kom også fem dejlige hunde iklædt Siccaros produkter.

Lissen Marschall præsenterede sit produkt, som blandt andet omfatter verdens mest absorberende tørrekåbe, WetDog.

Løverne virkede umiddelbart ret begejstrede for produkterne, og roste hundeiværksætteren grundigt. Til sidst stod Lissen tilbage med tilbud fra to af løverne. Begge tilbud gav dog kun en værdisættelse af hendes virksomhed på det halve af, hvad hun havde regnet med.

Derfor måtte der lidt forhandling til, før hun stod med 1,125 millioner fra Christian Arnstedt for en tredjedel af virksomheden.

Siden programmet blev optaget, har Lissen med Arnstedts hjælp fået lavet en dansk hjemmeside, som løverne gjorde hende opmærksom på, hun manglede.

Lissen Marschall har selv opfundet den helt særlige teknologi, Wet2Dry, som det særligt absorberende materiale er lavet af. Oprindelig udviklede hun materialet som en løsning til at tørre sit eget hår, men fandt hurtigt ud af, at det også kunne anvendes til at tørre sin hunds våde pels.

WetDog tørreprodukterne absorberer op til 90 pct. fugt i hundens pels og sørger dermed for, at hunden er tør i løbet af 15 minutter. Produkterne er lavet af bl.a. naturlig antibakteriel bambus og hjælper også med at reducere lugten af våd hund.

- Lige nu er min største konkurrent gamle håndklæder, siger Lissen.

Du kan se eller gense udsendelsen her.

Læs også

Se billederne: Jagt og Outdoormesse i Odense

01-04-2022 19:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I denne weekend er der Jagt og Outdoor messe i Odense Congress Center. Der er rigtig meget for hundefolket. Her får du lidt billeder fra fredagen

Se hunde på tv i aften

07-02-2013 08:55, af Tine Luther
Filmen "Et hundeliv" af Lene Topp er en både varm, smuk og nærværende film, der både handler om to menneskers fascination af en hunderace. Se med i aften på DK4 kl. 18.15. Filmen vise også den 15. februar kl. 15.30 og den 16. februar kl. 17.00.

Se billederne: Dansk Jagthunde Derby 2022

12-03-2022 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

I denne weekend afholdes det traditionsrige Dansk Jagthunde Derby. Vi var på besøg fredag

Hvor er Alf (OPDATERING: ALF ER FUNDET I LIVE)

30-10-2020 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den ruhårede hønsehund Alf er forsvundet under en jagt i søndags

Jes Dorph? Hans Pilgaard? Hvad ser hunde i fjernsynet

13-03-2019 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er, ligesom mennesker, glade tv-kiggere, men hvad får hundene egentlig ud af at kigge på skærmene i huset? Det har forsker kigget på

Hvordan er det at blive bidt af en hund

13-06-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sebastian Klein har i et tv-program for børn undersøgt, hvordan det føles at blive bidt af en hund. Kennelklubben har hjulpet med at føre ideen ud i livet

 

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/FODRING

28-12-2015 08:36, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om fodring.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

5 ting din hund ville sige, hvis den kunne tale

29-03-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde taler ikke med ord, men de kommunikerer hele tiden med os. Her får du fem vigtige budskaber fra din hund, som mange ejere overser i en travl hverdag, og som kan styrke jeres relation, hvis du lærer at lytte bedre.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk landshold klar til VM i spor

31-03-2025 12:03, af Cecilie Friis Amstrup

Erfarne og debutanter kæmper side om side, når verdens bedste sporhunde mødes denne uge til det prestigefyldte FCI IGP FH verdensmesterskab i Østrig

10 skønne, hundevenlige vandreruter i Danmark

28-03-2025 07:44, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret lokker med grønne skove og lyse dage, og der er masser af vandreruter i Danmark, hvor både du og din hund kan nyde naturen sammen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?