Louise er DKK’s kvinde på Vilhelmsborg

30-04-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grundet corona og diverse andre udfordringer har det haltet lidt med at præsentere den nye DKK-medarbejder på Vilhelmsborg. Her får du en introduktion til den hundetossede medarbejder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi møder Louise Støy på hendes kontor på Vilhelmsborg. Denne mandag er hun helt alene på den flotte lokation, eller helt alene er hun ikke, for nede på gulvet vimser Choko rundt. Choko er hendes cavalier king charles spaniel.

Louise stammer oprindeligt fra Sønderjylland og allerede fra barnsben kastede hun sin kærlighed på hundene.

– Jeg gik til hvalpetræning og agility i DCH Tønder som barn. Da jeg flyttede til Aabenraa som 19-årig begyndte jeg hos DKK Tørsbøll. Senere flyttede jeg til Aarhus for at studere. Her gik jeg til agility i DKK Sabro, fortæller Louise Støy.

Efter noget tid i Sabro opdagede hun, at der faktisk var en klub i cykelafstand fra hendes lejlighed, og derfor begyndte hun hus DKK Viby, hvor hun også blev uddannet instruktør.

– Jeg har jo altid vidst, at jeg gerne ville træne hunde. Derfor var det fantastisk, at jeg kunne få lov at gå føl i Viby allerede efter 6 måneder i klubben, siger hun.

Louises rolle hos DKK i det nye kontor på Vilhelmsborg er blandt andet at starte og koordinere træningshold på stedet.

– Derfor har det også været vigtigt for mig, at jeg har en bred baggrund, hvor jeg har prøvet forskellige discipliner i hundeverdenen. Jeg vil rigtig gerne vide, hvad det er, jeg sender brugerne ud til, siger hun.

 

Vilhelmsborg
Men det er ikke nogen hemmelighed, at hun især har fundet glæde ved at dyrke agility. En sport som for mange nok bare ligner et menneske, der løber med sin hund.

– Det er virkelig vigtigt, at man har styr på sine grundeelementer i agility. Der er derfor rigtig meget lydighed i agility, og jeg har oplevet, at der er masser af røde tråde mellem de forskellige hundediscipliner, og det synes jeg er helt vildt spændende, afslører hun.

For Louise Støy er det spændende at nørde i hundeverdenen. Hun kan godt lide at gå ned i de mindste detaljer, finde ligheder mellem discipliner og ikke mindst lære fra sig. Derfor nyder hun også sin nye hverdag på Vilhelmsborg, hvor hun har flere hold at træne og en masse god kontakt til lokale hundemennesker.

Netop nu er der to hvalpehold og et familiehundehold i gang, og der er flere hold af samme slags på vej. Derudover drømmer hun også om at starte noget juniortræning på Vilhelmsborg.

– Der er allerede børn på de hold, jeg har nu. I fremtiden kunne det være vildt sjovt at lave noget som henvendte sig til børnene, noget som gjorde dem til bedre hundeejere, og noget hvor vi bare kunne have det helt vildt sjovt sammen, lyder det begejstret fra Louise Støy.

Der er ingen tvivl om, at mulighederne er mange på DKK’s nye lokation. En ting er dog vigtig for både hende og for DKK.

– Vores mission er helt klart at skabe endnu flere træningsentusiaster i hundeverdenen, siger hun.

 

Hestepigen
For Louise er det også noget helt specielt at have fået sig et kontor på Vilhelmsborg. For sideløbende med sin store kærlighed til hundene har hun også haft et rigtig godt forhold til heste.

– Jeg startede med at gå til ridning, da jeg var syv, og jeg fik min første pony efter et halvt år. Gennem det meste af min barndom har jeg haft hest, og på fredag får jeg en hest herop, som jeg skal ride distanceridning på, fortæller hun og slår fast, at der er stor forskel på hunde og heste i hendes verden.

– For mig er heste en hobby, mens der er mere passion og nørderi omkring hundene. Så hestene vil altid være en hyggehobby, man kan sige, at de er min yoga.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.