Den tjekkiske lastbilchauffør Roj har i fire år haft en ganske særlig rejsekammerat med sig på Europas landeveje: hans lille hvide hund, Kadie. Sammen har de tilbagelagt tusindvis af kilometer i deres store Volvo-lastbil, og for Roj er Kadie meget mere end blot en hund; hun er en uvurderlig ven og en ekstra sikkerhed på turene.
Et liv på farten med firbenet ven
Roj har været lastbilchauffør i 13 år, og for fire år siden tog hans liv en ny drejning, da han anskaffede sig Kadie efter en skilsmisse. Den lille hund blev hurtigt hans faste rejsemakker, og i dag er hun med hver eneste gang, han triller ud på vejene.
– Kadie er mit selskab og min tryghed, fortæller Roj. – Hun har været med i lastbilen, siden hun var hvalp, og nu kan jeg slet ikke forestille mig at køre uden hende.
Sammen har de rejst gennem hele Europa, fra Tyskland og Østrig til Danmark og mange andre lande. Ifølge Roj har de nærmest været på farten 400 gange i de fire år, de har fulgtes ad.
Mere end blot en rejsekammerat
Udover at være selskab spiller Kadie også en vigtig rolle for Rojs sikkerhed.
– Hun fungerer som en slags alarm. Hvis nogen nærmer sig lastbilen om natten, giver hun straks lyd fra sig, forklarer han.
Selvom mange chauffører oplever ensomhed på de lange ture, er det ikke tilfældet for Roj. Kadie kræver pauser og gåture, hvilket gør, at Roj får frisk luft og bevæger sig mere, end han ellers ville.
En livsstil blandt mange
Ifølge Roj er han ikke alene om at have hund med i lastbilen. Han har set mindst 10 andre chauffører med hunde i deres lastbiler.
– Det er en livsstil, og for mange af os er hundene en del af familien, siger han.
Rojs arbejdsrytme er tre uger på vejene efterfulgt af tre ugers ferie hjemme i Tjekkiet. Her får Kadie tid til at nyde friheden, inden det igen går ud på nye eventyr.
For Roj er der ingen tvivl: Livet som lastbilchauffør er blevet langt rigere med Kadie ved sin side. Og næste tur? Den venter lige om hjørnet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt