En af landets ældste dyreværnsforeninger, Dyreværnet, har behov for hjælp. Hver dag tikker der mellem tre og fem anmeldelser ind om dyr i nød, og behovet for at rykke ud og besigtige alle disse anmeldelser er ofte meget akut. Men Dyreværnet har kun én dyreambulance. Derfor har Maxi Zoo besluttet at etablere en landsdækkende indsamling, så Dyreværnet får en ekstra dyreambulance til rådighed. Landsdækkende indsamling I løbet af september og oktober måned opstiller Maxi Zoo mini-dyreambulancer i samtlige butikker, så alle dyrevenner kan bidrage til det gode formål. Indsamlingen går i gang søndag den 1. september med en landsdækkende donationsdag, hvor alle dyrevenner inviteres til at komme forbi og bidrage og få en festlig dag med masser af aktiviteter i butikkerne. Der vil desuden være godbidder til alle firbenede gæster, guf til børnene samt 20 kr. gavekort til alle, der donerer på dagen – uanset donationens størrelse. ”Der er intet, vi ønsker os mere” En ny ambulance til Dyreværnet koster ca. 200.000 kr. Maxi Zoo donerer 50.000 kr. og håber inderligt på at kunne indsamle det resterende beløb via denne landsdækkende kampagne og diverse andre aktiviteter. ”Der er intet, vi ønsker os mere end en dyreambulance, så vi kan redde endnu flere dyr”, fortæller Signe Sehested Lund, direktør hos Dyreværnet. ”Vi behandler misrøgtsager over hele landet, og desværre ser vi en markant stigning i antallet af anmeldelser. Men vi kan kun behandle én sag ad gangen – for vi har kun én ambulance! Så at kunne erhverve endnu en dyreambulance vil betyde meget for Dyreværnet, men endnu mere for alle de dyr, som vi kan redde med et ekstra køretøj”. Støt via mobilen Har man ikke tid til at kigge forbi Maxi Zoo, kan der doneres 100 kr. via sms – ved at skrive MAXI til 1241. Det koster 100 kr. + alm. sms-takst.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund