Kom og se Europas bedste dansende hunde

14-10-2011 13:56, af Tine Luther
Danmark er vært for EM i Dog Dancing. Det foregår den 22. og 23. oktober i Sorø – og der bliver masser at se på!

The Open European Heelwork To Music and Freestyle Championships (OEC) tegner til at blive en stor begivenhed. Ca. 80 ekvipager fra 13 forskellige lande mødes i Sorø Hallen og kæmper om titlen Winner of the Open European Championship 2011 individuelt og for hold. Det danske landshold består ved denne konkurrence af et miks af meget erfarne ekvipager og også en del landsholdsdebutanter. Fra dansk side mener man, at der stilles et rigtig stærkt hold, der kan opnå topplaceringer. Mange vidt forskellige racer deltager At Heelwork To Music og Freestyle er for hunde af alle racer og størrelser, vil kunne opleves ved dette års OEC. Blandt deltagerne er en dobermann fra USA, en mops fra Sverige, en ruhåret gravhund fra Danmark, en cairn terrier fra Tyskland, en schnauzer fra Rusland, en bearded collie fra England, en corgi fra Finland og mange flere racer og også blandingshunde. Deltagerne er udvalgt af deres respektive kennelklubber eller freestyle-organisationer, fordi de er de bedste i deres land inden for den disciplin, de er tilmeldt. Program Der vil blive konkurreret i to discipliner. Lørdag står den på Heelwork To Music, hvor hunden hele tiden skal arbejde tæt på handleren i ti nøje beskrevne heelwork-positioner. De indledende runder og holdkonkurrencen afholdes om formiddagen, og om eftermiddagen vil den individuelle finale blive afgjort. Søndag er der freestyle på programmet – der kan man forvente fantasifulde tricks, høje spring og distancearbejde. Også her er der holdkonkurrencer om formiddagen og finale om eftermiddagen. Fri entre. Åbent fra kl. 8 til ca. 16. Kun tilmeldte hunde har adgang til hallen Adresse: Sorø Hallen, Ringstedvej 20, 4180 Sorø. Se mere om mesterskabet via linket under billedet til højre. / Emmy Simonsen

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Ja, din hund må godt spise mælkebøtter, men...

03-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.

Hundene skabte venskab ved morgenbordet

01-05-2025 07:59, af Cecilie Friis Amstrup

Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier. 

Besøgshund er et erhverv i Sverige

04-05-2025 07:32, af John Frank Ahm

Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.