Hvordan skal ferien med hunden foregå?

14-07-2012 14:55, af Maja Golles
Mangler du og hunden ferieplaner? Har I overvejet telt- og cykelferie?
Copyright Ridehesten.com
Har du planlagt sommerferie med hunden? (Foto: Hunden.dk).

Måske indbyder vejret ikke lige til campingdrømme disse dage, men forhåbentlig vender sommertemperaturerne tilbage - og så var det måske en idé med telt- og/eller cykelferie med hunden? Telt og cykel? Et par gode råd inden afrejse kan lyde: - Prøv at sove med hunden i telt en enkelt nat inden turen, så det ikke er helt ukendt for den. - Træn med hunden, så den er tryg ved cykler, kurve og evt. anhængere. - Medbring tørfoder hjemmefra, så hunden får dens normale foder på turen. - Medbring kroge/spyd til hunden, så den altid kan bindes af. - Find et område på campingpladsen, hvor der er skygge om eftermiddagen/aftenen. Husk her at morgensol hjælper til, hvis teltet skal tørre hurtigt på afrejsedagen. Bil eller tog? Vælger du at tage bilen på ferie, så husk, at en løs hund i bilen er farligt for både den og medpassagerer, hvis der opstår en uventet situation. Togrejse er også en mulighed, når man drager ud i sommerlandet med hunden. Det er der flere fordele ved. Man har hele tiden hunden hos sig og kan koncentrere sig om den – snakke med den og give den vand, når den trænger til det. En anden fordel ved togrejser er, at der sjældent bliver forfærdelig varmt i tog. En mindre heldig del af at rejse med tog er, at man ikke kan lufte hunden, når den bliver trængende. Sommetider holder toget længere tid, så der er mulighed for at lufte – tal med togpersonalet herom. Fly? Vælger I at flyve på ferie, er det også muligt at medbringe hunden – dog kun på visse afgange hos visse flyselskaber, så I er nødt til at tjekke med det selskab, I ønsker at rejse med. Der skal bestilles plads til hunden i forvejen, og der er loft for, hvor mange hunde der må medbringes ombord pr. flyvning (et par stykker i kabinen og lidt flere i lastrummet), så det gælder om at være ude i tide.

I Hundens martsnummer fra 2010 kan du læse meget mere om at have hund med på ferie eller campingtur, ligesom du kan læse nærmere om forskellige andre ferieformer med hunden som følgesvend.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.