Hvor gammel er min hund

22-01-2018 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde bliver ligesom vi mennesker ældre og ældre, før livet slutter. Det skyldes blandt andet, at dyrlægerne er blevet bedre til at behandle forskellige lidelser. Men hvor gamle er hundene egentlig 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi er blevet bedre til at passe på vores hunde. Derfor kan en hvalp også se frem til et væsentligt længere liv i dag, end hvalpe kunne for år tilbage. Vi ser i dag hunden mere som en del af familien end tidligere, og det betyder også, at vi er mere tilbøjelige til at poste penge i at kurere hunden for en sygdom.

Når også dyrlægerne er blevet bedre til at kurere sygdomme hos hundene, betyder det, at vores firbenede venner lever længere liv end tidligere.

Det betyder selvfølgelig også, at der er flere gamle hunde i dag, og alderdommen hos hunde er noget, man bør værdsætte som ejer. Faktisk oplever mange, at de knytter sig dybere til hunden, når den er blevet gammel.

Det tættere bånd opstår, fordi hund og mennesker kender hinanden rigtig godt på det tidspunkt, og det føles som om hundens personlighed vokser i alderdommen.

Der er stor forskel på, hvornår hunde træder over tærsklen til alderdommen. Tidligere sagde man, at et hundeår var lig med syv menneskeår, men det er en meget forsimplet tolkning af virkeligheden.

De store hunde er de, der tidligst går i alderdom. Hos dem starter senioralderen omkring 5-6 år, mens de mindre hunde først mærker alderen trykke, når de er 8-9 år. Det skriver Netdyredoktor.dk.

Herunder kan du se et skema, der viser hvor gamle hunde er i menneskeår, når man kigger på både alder og vægt.

Copyright Ridehesten.com
Grafik: Netdyredoktor

Læs også

Hold seniorhunden frisk

22-08-2022 08:00, af Astrid Gerd Holtet

Med alderen får mange hunde problemer med stive og ømme led i ben og ryg - det kan begrænse hunden og påvirke dens livskvalitet. Heldigvis er der flere ting, du kan gøre for at hjælpe din seniorhund forblive aktiv så længe som muligt

BLOG: Er det okay at lade hunden flytte hjemmefra?

09-08-2021 08:27, af Susanne Møller Randeris

Min holdning har altid været lidt firkantet på dette punkt. Når man anskaffer sig en hund, så beholder man den, til man desværre må sige farvel til den pga alderdom

Livsstadie – alderdommen

05-05-2021 12:00, af Astrid Gerd Holtet

Hunde i Danmark lever i længere tid end de gjorde førhen – og dermed fylder alderdommen mere i hundens liv, både for hund og ejer

Fredagsquiz: Hvad ved du om pekingeser

09-10-2020 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Vi er klar med fredagsquiz. Denne uge om en meget gammel race

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Blind labrador er terapihund

26-07-2017 22:46, af Anne Ekenberg

Harley – en 10 år gammel gul Labrador, som bor Greenville, South Carolina, blev blind på begge øjne. Alligevel elsker hun sit arbejde som terapihund på det lokale hospital.

40 års jubilæum med opdræt fejret på Store Hestedag

08-09-2019 10:14, af Marianne Grothe Nielsen

I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag

Video: Derfor skal du ikke efterlade hunden i bilen

08-08-2020 10:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en fem år gammel video viser amerikansk fodboldspiller, hvad der sker, hvis man bliver lukket inde i en bil i varmt vejr

Foredrag - Hjælp min hund er teenager

01-03-2015 10:49, af Tine Luther
Har du en hund i alderen 8 måneder til 2 år - eller har du snart - eller vil du bare gerne have nogle gode råd om at have hund i den alder? Så er foredraget "Hjælp min hund er teenager", der afholdes på Fyn 28/03 2015 måske noget for dig.

De seks nationalracer samlet under ét tag

30-10-2023 11:48, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.

Sund hundeavl i Danmark

03-06-2025 13:33, af Cecilie Friis Amstrup

En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.

Nyt studie viser dybere bånd til hunden end til mennesker

04-06-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.

Cecilie Krarup fortæller om sit værste mareridt

11-06-2018 14:49, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse