Opdrættere bliver i disse tider kimet og mailet ned i døgndrift af håbefulde hvalpekøbere. Christina Rosenhøj Tindbæk, der opdrætter maltesere, har opdaget en forskel i alle de henvendelser, hun får nu, og dem hun plejer at få.
– I de mange mails og forespørgsler jeg modtager nu, spørges der ofte bare, om jeg har hvalpe eller om hvad de koster, og så er der endda nogen, der skriver, at de kan komme og hente en hvalp med det samme. Folk plejer at skrive lange mails, når de skriver om eventuelle køb af hvalpe, så det er noget helt andet lige nu, fortæller hun og slår fast, at hun slet ikke har hvalpe til salg lige nu. De blev alle afsat inden coronaen brød ud.
Den enorme efterspørgsel, som hun og mange andre opdrættere oplever i denne tid, har gjort Christina nysgerrig.
I Danmark er der lige nu syv opdrættere af maltesere, og de holder nøje øje med, hvilke hunde der er til salg på Den Blå Avis og på Gul og Gratis.
– Der plejer altid at være fem til ti annoncer med maltesere. Nu er der ingen. Jeg har også kigget på andre racer, og der er billedet det samme, fortæller Christina Rosenhøj Tindbæk.
Hun er ikke i tvivl om, hvorfor der pt. ikke er maltesere til salg på disse sider.
– Der er ikke nogen af opdrætterne, der sælger via de sider, og vi har jo holdt øje med siderne gennem længere tid, og det vi kan se, er, at det ikke er hr. og fru Jensen, der plejer at sælge hvalpe derinde. Det er ofte folk med udenlandske navne, og så bruger de ofte de samme billeder igen og igen, siger hun og fortsætter:
– Jeg er sikker på, at de manglende hvalpe på de sider lige nu skyldes, at grænserne er lukkede. Derfor oplever vi opdrættere også at få de noget anderledes henvendelser fra købere, som måske er vant til at kunne skrive sådan til den slags sælgere, der lige nu ikke er at finde på Den Blå Avis og Gul og Gratis.
Sidste år blev der registreret 1417 maltesere i Danmark. Kun 70 af dem var med DKK stambog.
Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
Der er ved at være godt gang i vores efter- og fremlysninger. Vi er glade for, I kontakter os, og vi håber meget, at vores indsats kan genforene nogen hunde og ejere
Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er ikke nogen hemmelighed, at hvalpe er i høj kurs for tiden. Alligevel blev Merethe og Jens Ole fra Kennel Gjedbo overraskede, da en person bød 50.000 kroner for en af deres hvalpe
Danmark under corona-karantæne og aflyste ferieplaner har givet mange danskere tid til at overveje, om det er i år, de skal have den hund, de altid har drømt om. Et hvalpekøb må ikke være tidsfordriv for karantæneramte skolebørn, mener Dansk Kennel Klub, der dog oplever, at danskerne i stigende grad køber hund med omtanke
60-årig mand fra Farsø blev i går idømt en bøde i en sag om hunde. Det er ikke første gang, manden overtræder reglerne
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet