Det er en lyd, man ikke har lyst til at høre fra sin hund. Et pludseligt og hjerteskærende skrig, som man ikke helt kan finde årsagen til. Denne lyd har flere hundeejere oplevet på det seneste på Adilsvej på Frederiksberg i København. Det skriver TV2 Lorry.
En af dem, der har oplevet det, er Anne Sofie Brødsgaard. Hun gik en aften en tur med sin hund, som pludselig gav et hyl fra sig. Anne Sofie tjekkede, om hunden havde trådt i et glasskår eller om der skulle ligge en fælde eller lignende. Men intet kunne hun se.
Siden har flere hundeejere meldt sig i koret, og fortalt om oplevelser med hunde, som de mener har fået stød.
Kommunen mener ifølge TV2 Lorry, at stødene skyldes et defekt lys i belægningen. Kommunen mener også, at fejlen er udbedret pr. 19. februar, men det svar er hundeejerne ikke tilfredse med, idet der er meldt om stød i tre kryds på Adilsvej, og ikke kun i det ene, hvor kommunen har fundet en defekt.
Vi arbejder på at få en kommentar til sagen fra Frederiksberg Kommune
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi har været i kontakt med Frederiksberg Kommune angående problemerne med hunde, der får stød
I weekenden afholder internationale dyrlægestuderende dogwash på Frederiksberg. Der vil være forkælelse til hunden og kage til mennesket
I et opslag på Facebook advarer Centrum Dyreklinik om, at de har mange patienter med Giardia for tiden
Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.
Antallet af hunde er eksploderet i Danmark og derfor også på Frederiksberg. Det har også betydet en stigning i antallet af hundelort
Sanadent Tandlægerne på Frederiksberg og i Holbæk støtter med jævne mellemrum godgørende projekter gennem deres koncept SanaCare. I mandags modtog Dyreværnet 21.233,50 kr fra projektet
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
TV-vært Puk Elgård og evolutionsbiolog Anders Kofoed har sammen skrevet en ny bog, som dykker ned i den fascinerende relation mellem mennesker og hunde
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.