Frederiksberg Kommune: Løst i morgen

08-03-2021 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Frederiksberg Kommune angående problemerne med hunde, der får stød

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Som vi fortalte tidligere i dag, har flere hunde fået stød, når de er blevet luftet på Adilsvej på Frederiksberg i København.

Frederiksberg Kommune havde i den forbindelse udtalt, at man havde udbedret skaden 19. februar, da man havde et defekt uplight, der er et lys i belægningen, men det stemte ikke overens med hundeejernes oplevelser.

Kommunen havde nemlig kun udbedret skaden i et kryds og fandt ingen problemer i andre kryds. Men problemet er, at der er meldt om hunde, der har fået elektriske stød i tre kryds på Adilsvej.

I et skriftligt svar til hunden.dk lyder det nu fra Frederiksberg Kommune, at man vil løse problemet i dag og i morgen:

Forvaltningen i Frederiksberg Kommune har undersøgt uplights de steder, hvor borgere har fortalt, deres hunde har fået stød. Men vi har konstateret via Lorrys artikel, at de har talt med borgere, som har oplevet tilsvarende andre steder i området.

Hundenes sikkerhed kommer først. Så for en sikkerheds skyld afkobler forvaltningen samtlige uplights, undtagen de allernyeste, i området, og får dem undersøgt en for en.

Afkoblingen begynder i dag og er færdig i morgen.

Læs også

Flere tilfælde af Giardia på Vesterbro og Frederiksberg

02-02-2022 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et opslag på Facebook advarer Centrum Dyreklinik om, at de har mange patienter med Giardia for tiden

Lorteplakater på Frederiksberg

15-10-2021 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Antallet af hunde er eksploderet i Danmark og derfor også på Frederiksberg. Det har også betydet en stigning i antallet af hundelort

Hundeskrig er hverdag på Frederiksberg

08-03-2021 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Adilsvej på Frederiksberg i København oplever flere hundeejere, at deres hunde pludselig skriger, når de kommer til bestemte kryds. Hundene får simpelthen stød

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?